eur:
410.55
usd:
391.87
bux:
79822.75
2024. november 25. hétfő Katalin
Nyitókép: Pixabay

Többet mozognak, de még mindig sok az elhízás

A mindennapos iskolai testnevelés jótékony hatása már kimutatható az iskolás korú gyermekek egészségi állapotában - derül ki a Magyar Diáksport Szövetség (MDSZ) NETFIT felméréséből, amelyet immár harmadik alkalommal készítettek el. A kutatás eredményeiről Csányi Tamás, az MDSZ szakmai főtanácsadója azt is elmondta, hogy a 12. évfolyamos fiúk felének, és a lányok kétharmadának állóképességi szintje nem éri el a felső, egészségzóna szintet.

A NETFIT fittségmérési teszt kilenc mérés alapján négy profilban jellemzi a fiatalok állapotát: mutatja az állóképességet, a vázizomzat fittségét, a hajlékonyságot, illetve a testösszetételt, testtápláltságot. Az eredmények alapján a diákok három zónába kerülhetnek, a zöld az egészségzóna, a sárga a fejlesztésre szorulók, a piros pedig a fokozott fejlesztést igénylők csoportját jelenti.

A felmérés az iskolai testnevelésórák része, több mint 600 ezer diák vett benne részt - mondta Csányi Tamás, az MDSZ szakmai főtanácsadója.

Az elemzés szerint több mutatóban is javult a magyar iskolások állóképessége, ám továbbra is gondot jelent az elhízás a fiatalok körében.

"Kis mértékben nőtt azon gyerekek száma, akik túlsúllyal, vagy elhízással bajlódnak, ellenben közöttük

többen teljesítettek az úgynevezett egészségzónában az állóképességi tesztben, ami azt jelenti, hogy egészséges szívről és vérkeringési rendszerről beszélhetünk náluk, ami nagyon jó mutató"

- hangsúlyozta Csányi Tamás. Hozzátette azt is, hogy a gazdaságilag fejlettebb régiókban (közép-magyar, illetve a közép-dunántúli régió) a legfittebbek a gyerekek, és sajnos Észak-Magyarországon a legkevésbé fittek.

A mérés alapján a 12. évfolyamos fiúk felének, és a lányok kétharmadának állóképességi szintje nem éri el ezt a bizonyos egészségzóna szintet.

A fittségi állapotot természetesen részben meghatározzák a genetikai adottságok, amelyek miatt valakinek sokkal jobb fizikai képességei vannak a másiknál. Ugyanakkor van egy fontos minimum:

"az egészségzóna azt jelenti, hogy van egy olyan minimum érték, amit meghaladva sokkal védettebb lesz az egyén a krónikus anyagcsere-megbetegedésekkel szemben,

és ezt a bizonyos zónahatárt potenciálisan minden gyerek elérheti az állóképességi tesztben" - emelte ki a főtanácsadó. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a piros zónában teljesítőknek jóval nagyobb esélyük van arra, hogy a későbbiekben magas vérnyomásuk, kettes típusú cukorbetegségük és egyéb ilyen típusú megbetegedéseik legyenek.

A témáról bővebben az InfoRádió Családi hét című magazinjában hallhatnak, hétfő este fél nyolckor.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

"A magyar futball öröksége kötelez és muníciót is ad nekünk" – mondta a megnyitón Orbán Viktor miniszterelnök, Puskás Ferencet a magyar futballisták és minden 10-esek példaképének nevezve, akiről Czibor Zoltán azt mondta: "ha az Öcsi egyszer belerúgott a labdába, abból két gól lett".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

A Kutatási Kiválósági Tanácsban (KKT) október 1-jétől betöltött elnöki pozíciója mellett az innovációra és tudománypolitikára fordított hazai költségvetési források fő allokátorának számító Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) tudományos társelnöki feladatkörét is ellátja Domokos Péter. Az NKFI Hivatal új vezetői pozíciójáról, illetve a két tisztség együttes betöltésének előnyeiről magát Domokos Pétert, illetve az NKFI Hivatal elnökét, Kiss Ádámot kérdeztük. A páros interjúból kiderül az is, hogy a Domokos Péter szerint miért volt szükség az OTKA átalakítására. A KKT elnöke arról is beszélt, hogy az első ízben meghirdetett Research Grant Hungary program keretében azon dolgoznak, hogy több neves külföldi és külföldön dolgozó kiemelkedő magyar kutatót csábítsanak Magyarországra, akik jövőre hazai intézményekkel közösen fognak kutatási projekteken dolgozni. Az NKFI Hivatal elnöke a K+F-ráfordítások kapcsán azt emelte ki, hogy szemléletválásra van szükség ahhoz, hogy a magyar gazdaság versenyképességét alapvetően befolyásoló kutatásfejlesztési és innovációs finanszírozás az 1-1,5% közötti GDP-arányos sávból a Budapesti Deklarációban is megfogalmazott 3%-os szintre emelkedjen, és hosszú távon, kiszámíthatóan ott is maradjon, vagy akár a fölé nőjön. Hivatala legfőbb feladatának a költségvetési forrásokból lebonyolított programok és projektek magas színvonalú minőségbiztosítását nevezte. A következő időszak legfontosabb céljának az innovációs szereplők minden eddiginél szorosabb összekapcsolását, valamint az egyetemeken, kutatóintézetekben elért kutatási eredmények szisztematikus felkarolását tekinti. Ezt a munkát támogathatja az eddig öt hazai egyetem mellett létrehozott technológiai transzfercégek (TTC-k) tevékenysége is. Kiss Ádám arról is beszámolt, hogy az NKFI Hivatal még idén meghirdeti a 15 milliárdos keretösszegű nagyvállalati innovációs programot.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×