Január 1-jén hatályba lép a hazai közigazgatási bíráskodást jelentősen átalakító közigazgatási perrendtartásról szóló törvény.
A közigazgatással mindenki találkozhat, ez egész életükben elkísér minket, akár az anyakönyvvezetővel, az önkormányzati jegyzővel vagy a társadalombiztosítási szervekkel van dolgunk. Egy modern, civilizált állam nem tud jól működő közigazgatás nélkül meglenni – mondta az InfoRádiónak a Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság bírája.
Barabás Gergely kifejtette: a közigazgatási perrendtartás abban hoz újdonságot, hogy minden olyan esetben, amikor a közigazgatás valamit tesz vagy éppen mulaszt,
annak jogszerűsége bíróság előtt vitatható.
Az az állampolgár, akinek jogát, jogos érdekét ez érinti, az felülvizsgálatot kérhet a közigazgatási bíróságtól.
Ez lehet akár egy hatóság által kihelyezett tábla, vagy az, hogy önkormányzat el akarja bontani a játszóteret. Bármilyen cselekmény, ami kihathat mások életére, az közigazgatási cselekmény, és bíróság előtt megtámadható – emelte ki.
Barabás Gergely szerint a bírói út kiszélesedik, és a közigazgatás felett általánossá válik a bírói kontroll.
Eddig a bírói hatáskör szűk, korlátozott volt, de ezentúl már bármilyen jogszabályi kötelezettség elmulasztása esetén bíróság előtt kérhető lesz, hogy állapítsák meg a jogsértést, amely után akár bírságot is kiszabhatnak.
Arra számítanak, hogy több ügy indul a bíróságokon, és nagy kihívást jelent, hogy továbbra, a megújult jogi környezetben is tartani tudják az eddigi előkelő helyet a döntési gyorsaságban – tette hozzá a bíró, aki szerint ugyanakkor időt igényel, hogy az eddigi ügymenet visszaálljon.