eur:
406.36
usd:
370.66
bux:
83028.96
2025. április 6. vasárnap Bíborka, Vilmos

Orbán Viktor: Európa legbiztonságosabb térsége Közép-Európa

Magyarország nem sikersziget, hanem Közép-Európa része, amelynek országai együtt emelkednek fel - mondta Orbán Viktor kormányfő a gumiabroncsokat gyártó japán Bridgestone 85 milliárd forintos kapacitásbővítő beruházásának átadásán csütörtökön, a Tatabányai Ipari Parkban.

A miniszterelnök hozzátette, kiemelkedő a négy visegrádi ország gazdasági növekedése.

Ha országaink teljesítőképességét nem számoljuk, az Európai Unióban szinte nincs növekedés.

Európa legbiztonságosabb és leggyorsabban fejlődő térsége Közép-Európa - fogalmazott.

Orbán Viktor elmondta: a japánok az eredeti üzem mellé 85 milliárd forintért az eredetinél kétszer nagyobb gyárat építettek, amelynek révén 500 új munkahely jött létre. A beruházáshoz a kormány közel 2,4 milliárd forint támogatást adott - mondta a miniszterelnök.

Bár Japán 8000 kilométerre van Magyarországtól, az Európán kívüli országok közül a második legnagyobb befektetőnek számít az országban, 151 japán cég 30 000 dolgozónak ad munkát - ismertette a kormányfő.

Orbán Viktor emlékeztetett arra, hogy 2013-ban még komoly viták voltak a gazdaságfejlesztés magyar modelljéről és a Bridgestone a még nem eldőlt kérdések ellenére bizalmat szavazott, ezzel szavai szerint "bátorítást jelentett Magyarországnak".

Hét-nyolc év alatt sikerült elérni, hogy aki dolgozni akar, az találhat munkát; Tatabányán szeptemberben 2,7 százalékos volt a munkanélküliség, ami a közgazdasági logika alapján teljes foglalkoztatást jelent - mutatott rá a miniszterelnök.

Topolcsik Melinda, a társaság ügyvezetője elmondta, a felavatott beruházással a korábbi, évi 1,8 millió legyártott abroncs helyett 3,6 millió darabot állíthatnak elő és 2020-ig ezt a kapacitást is megdupláznák.

A fejlesztés során az első, 47 200 négyzetméteres gyár mögé egy új, 97 200 négyzetméteres csarnok épült, amellyel az üzem alapterülete több mint kétszeresére bővült.

A dolgozók létszáma 361-ről 1100-ra nőtt, ezzel a vállalat Komárom-Esztergom megye egyik legjelentősebb foglalkoztatója.

A Bridgestone gyárai közül, Japán után Európában először itt alkalmazzák a mesterséges intelligencián alapuló gyártástechnológiát, mely 480 ponton méri és elemzi a készülő gumiabroncsok minőségét.

Szintén egyedülálló a vulkanizálásra váró abroncsok szállítását és tárolását végző, teljesen automatizált, 70 000 abroncs tárolására alkalmas raktár, valamint a végellenőrző és csomagoló rendszer.

A Bridgestone Tatabánya Termelő Kft. 2008-ban kezdte meg a prémium kategóriás gépjárművekre szánt személyautó és terepjáró abroncsok gyártását. A vállalat 2013-ban, a magyar kormánnyal aláírt stratégiai együttműködési megállapodást követően döntött tatabányai gyártóüzemének 85 milliárd forintos fejlesztéséről.

Topolcsik Melinda emlékeztetett arra, hogy a Bridgestone Tatabánya Termelő Kft. beszállítói hálózatát mintegy 750, döntő részben magyar kis- és középvállalat alkotja, amelyektől a cég tavaly 4,6 milliárd forint értékben vásárolt árukat és szolgáltatásokat. A vállalat árbevétele 2016-ban 36 milliárd forint volt.

Adolfo Liorens, a Bridgestone Manufacturing senior alelnöke elmondta, a 2016-os értékesítési adatok alapján a Bridgestone Corporation a világ legnagyobb gumiabroncs és gumitermék gyártó vállalata. A konszern és leányvállalatai a világ 25 országában 180 gyárat üzemeltetnek és több mint 144 000 munkatársat foglalkoztatnak, termékeiket pedig több mint 150 országban értékesítik.

Címlapról ajánljuk
Elemző: a haszonállat-állomány csökkenése drágulást hoz

Elemző: a haszonállat-állomány csökkenése drágulást hoz

Szigethy-Ambrus Nikoletta, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzője szerint több oka is van annak, hogy folyamatosan csökken a gazdák száma az EU-ban, velük együtt pedig az állatállomány is. Magyarországon bizonyos tekintetben hasonló a helyzet, de vannak különbségek.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.07. hétfő, 18:00
Noszek Péter
a Nestlé Hungária ügyvezető igazgatója
Túl nagy falat? - Lazíthatnak egy fontos 2040-es uniós célon

Túl nagy falat? - Lazíthatnak egy fontos 2040-es uniós célon

Az Európai Bizottság vizsgálja a 2040-es uniós kibocsátáscsökkentési cél felpuhításának lehetőségeit, így próbálva kezelni a klímacéllal szembeni poltikai ellenkezést, miközben igyekszik az általa korábban előirányzott 90%-os célszámot is megtartani. A Bizottság eredetileg az első negyedévben a klímatörvény módosítása keretében tette volna meg arra vonatkozó hivatalos javaslatát, hogy az Európai Unió tagállamai 90%-kal csökkentsék az üvegházhatású gázok (ÜHG) kibocsátását 2040-ig az 1990-es szinthez képest. A kibocsátáscsökkentés nehéziparban és mezőgazdaságban várható költségeivel kapcsolatban azonban jelentős aggályok merültek fel a tagállamok és törvényhozók részéről, ezért a testület elhalasztotta a törvényjavaslat előterjesztését.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×