eur:
408.43
usd:
375.06
bux:
73838.69
2024. november 5. kedd Imre

Vitézy Dávid: Demszkyék pontosan tudták, mi folyik a metróberuházás körül

A BKV felügyelőbizottságának 2007 és 2009 közötti, az akkori ellenzék által delegált tagja erről a 4-es metró beruházásához kapcsolódó korrupciót vizsgáló fővárosi munkacsoport szerdai ülése után beszélt újságíróknak.

Vitézy Dávid - aki 2010 és 2014 között a Budapesti Közlekedési Központ vezetője volt, jelenleg a közlekedési múzeum főigazgatója - azt mondta: már 2008-ban lehetett tudni, hogy összeférhetetlenség áll fenn a kivitelezőkkel való összejátszás miatt az Eurometro Kft. esetében, amely a főváros nevében a kivitelezőket irányította, a teljesítéseket leigazolta, valamint a közbeszerzéseket előkészítette.

Hozzátette, lehetett azt tudni, hogy erről Demszky Gábor akkori szabad demokrata főpolgármester, Hagyó Miklós szocialista főpolgármester-helyettes és a BKV akkori vezetése tudott.

A visszaélések ismertek voltak, a városvezetés mindent megtett annak érdekében, hogy ezeket "szőnyeg alá söpörje" - jelentette ki.

A munkacsoport szerdán a BKV Zrt. 2007 és 2010 közötti felügyelőbizottsági tagjai közül ötöt hallgatott meg. A testület tizenkét embert hívott meg az ülésére.

Vitézy Dávid a szerdai ülésen elmondta: számos olyan kérdés került elő a felügyelőbizottság akkori ülésein, amelyek "szorosan kötődnek az OLAF-jelentéshez". Ezekből levezethető az, hogy az akkori városvezetés 2007-ben és 2008-ban olyan információknak a birtokában volt, amelyeket most, mintegy tíz évvel később az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) megállapít.

Közölte, akkor "minden érdemi" döntés a 4-es metró beruházásával kapcsolatban a Városházán, a főpolgármesteri kabinetülésen és a projektirányító bizottság ülésein született meg.

Vitézy Dávid kitért arra is, annak ellenére, hogy sok információt elrejtettek előlük, milliárdos visszaéléseket tudott megakadályozni akkoriban a felügyelőbizottság. Javaslatára kezdtek el vizsgálni egyes tanácsadói szerződéseket - jegyezte meg.

Vitézy Dávid szégyenteljesnek nevezte, hogy közérdekű adatokat tartalmazó dokumentumokat csak titokszobában nézhettek meg, hogy lássák, "mire fizetnek ki óriási pénzeket". Mint mondta, ha valamilyen visszaélés merült fel, akkor a felügyelőbizottság tagjainak többsége a városvezetéssel együttműködésben mindent megtett azért, hogy ezeket "eltussolja".

Az ülésen megjelent többi felügyelőbizottsági tag megerősítette a Vitézy Dávid által elmondottakat. Schumacher Ferenc azt mondta, hogy Vitézy Dávid kezdeményezett vizsgálatokat, amelyeket a munkavállalók képviselői támogattak.

Borbély Lénárd (Fidesz-KDNP) Csepel polgármestere, a testület elnöke az ülést követően kijelentette: sokkal "durvább" politikai irányítás alatt zajlott a metróberuházás, mint ezt eddig gondolták.

Kiderült, hogy hiába volt a BKV és DBR Metró Projekt Igazgatóság, a "valós és érdemi döntéseket egy politikusokból álló testület hozta meg, ahol Hagyó Miklósnak is kiemelten fontos szerepe volt". Ez a testület a projektirányító bizottság volt - mondta.

  • A Fővárosi Közgyűlés február 22-én döntött az OLAF-jelentéshez kapcsolódóan a korrupciót vizsgáló munkacsoport létrehozásáról.
  • A munkacsoport feladata annak kiderítése, hogy kik szerepelnek a metródossziéban, továbbá kik a felelősök és hová kerülhettek az eltűnt pénzek. 
  • Az öttagú testületnek a jelentést szeptember 30-áig kell elkészítenie.
KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×