eur:
409.25
usd:
375.59
bux:
74408.72
2024. november 5. kedd Imre
Egy évig még biztosan marad a CEU

Egy évig még biztosan marad a CEU

A szokásainak megfelelően hirdeti meg következő tanévét a Közép-európai Egyetem – jelentette be az intézmény rektora. Michael Ignatieff hozzátette: remélik, hogy a felsőoktatási törvény nyomán kezdett különféle egyeztetések eredménnyel járnak.

Több szinten is folynak az egyeztetések a Közép-európai Egyetem jövőjéről, ám a felsőoktatási intézmény a szokásainak megfelelően hirdeti meg a 2017-2018-as tanévet – jelentette be Michael Ignatieff, a CEU elnök-rektora.

„Nem várhatjuk meg e tárgyalások eredményeit, egyetemként folytatnunk kell a munkát, így a CEU folytatja tevékenységét a következő tanévben is. Semmi nincs a törvényben ami ezt tiltaná számunkra. Ugyanakkor nem vehetünk föl új diákokat a 2018-2019-es évre, tehát mindez továbbra is fenyegeti egyetemi szabadságunk” - fejtette ki.

A CEU rektora rámutatott, hogy múlt pénteken Altusz Kristóf miniszterelnöki megbízott telefonon beszélt a New York-i kormányzó egyik beosztottjával, ahova az intézményt bejegyezték, míg az Európai Bizottság és a kormány között is folyik a kommunikáció, továbbá várják a Velencei Bizottság, illetve az Alkotmánybíróság állásfoglalását a felsőoktatási módosítás alkotmányosságáról.

Emellett a rektor aláhúzta, hogy Mario Vargas Llosa perui író is részt vesz az intézmény júniusi, oktatásszabadsági konferencián, a CEU diplomaosztóján pedig jelen lesz Németország volt elnöke, Joachim Gauck is.

Enyedi Zsolt, az intézmény rektorhelyettese remélte, hogy konstruktív tárgyalások folynak a kormány képviselője és a New York-i kormányzó között.

„Minden normálisan zajlik a CEU-n,

amennyire ilyen abnormális körülmények között lehet normálisan viselkedni.

Mi abból indulunk ki, hogy előbb-utóbb megoldás születik, ezért mindent megteszünk annak érdekében, hogy konstruktív szerepet játszhassunk ezekben a folyamatokban” - jelentette ki.

Az április elején – sürgős eljárással – elfogadott felsőoktatási törvénymódosítás értelmében az unión kívüli székhelyű egyetemek csak kormányközi egyezmény birtokában működhetnek Magyarországon, és csak azok, amelyeknek anyaországukban is van kampuszuk, mindezt pedig többen a Soros György üzletember által alapított Közép-európai Egyetem ellehetetlenítéseként értelmezték.

Palkovics László oktatási államtitkár, illetve a kormány más képviselői többször is hangsúlyozták, a módosítás célja, hogy minden felsőoktatási intézményre vonatkozzanak azonos szabályok és a Közép-európai Egyetemet nem veszélyezteti a változtatás.

A CEU mellett az utóbbi két hónapban többen is kiálltak, például Lovász László, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke, 15 Nobel-díjas professzor, több száz amerikai és európai tudós, több hazai és külföldi egyetemi szervezet, az Európai Bizottság pedig kötelezettségszegési eljárást kezdeményezett a felsőoktatási módosítás miatt Magyarországgal szemben.

Címlapról ajánljuk

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×