Az új atlaszban lesz például névmutató és rövid kronológia is. A Történelemtanárok Egyletének térképésze nem érti a változtatásokat, ugyanis utóbbit korábban bírálta a kormányzat.
„Akkor ez nem lesz puska a jövőben?
Csak a nem állami kiadású atlaszok kronológiája lesz puska? Az érettségi feltételekben is úgy van meghatározva, hogy a kronológiát nem tartalmazó, OFI által kiadott állami atlasz használható. Akkor ez a jövőben hogy lesz?
Hidas Gábor a névmutatót azonban továbbra is hasznosnak tartja.
„Úgy gondolom, egyfajta ötletelés folyik és picit megyünk az események után, szerintem ez egész biztos, hogy zavart okoz.”
Az Oktatáskutató Fejlesztő Intézet a Történelemoktatók Szakma Egyesületét is felkérte arra, hogy vegyen részt a középiskolai történelematlasz harmadik verziójának kidolgozásában. Nánay Mihály, az egyesület elnöke elmondta, szervezetük csak javaslattevő, a szerkesztői munkát a Magyar Tudományos Akadémia Történettudományi Intézete végzi.
„Előkerült a domborzat kérdése, ami indokolt probléma, hiszen sok történelmi folyamatnál fontos a természeti háttér, így erre készítünk javaslatot, melyeknél lenne érdemes ábrázolni. Emellett a földrajzi fokhálózat szintén fontos lehet, megpróbáljuk áttekinteni, melyik térképeken indokolt ezek használata. A jelek egyezményesítése is fontos probléma, erre is igyekszünk javaslatot kidolgozni. A térképek mérete alapvető probléma, fontos áttekinteni, melyiket érdemes esetleg megnagyítani, esetleg melyik lehet felesleges, mert az a tankönyvekben is fellelhető és melyik térkép hiányzik az atlaszból.”
A Történelemoktatók Szakma Egyesülete a történelmi események dátumainak feltüntetését illetően kompromisszumos megoldást remél, és még dolgoznak azon, hogy ez miként kivitelezhető