eur:
408.06
usd:
375.13
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Novák Katalin: jelenleg fenntartható a nyugdíjrendszer

Novák Katalin: jelenleg fenntartható a nyugdíjrendszer

Magyarországon a nyugdíjrendszer stabil, és hosszútávon is fenntartható - mondta Novák Katalin család-, ifjúság- és nemzetközi ügyekért felelős államtitkár az InfoRádió Aréna című műsorában.

A nyugdíjrendszer fenntarthatósága és fenntartása mindenki számára elemi kérdés – mondta az Emberi Erőforrások Minisztériumának család-, ifjúság- és nemzetközi ügyekért felelős államtitkára.

„A nyugdíjasokat el kell tartanunk, el is akarjuk tartani.

Magyarországon egy felosztó-kirovó nyugdíjrendszer működik, ami azt jelenti, hogy az éppen aktuális járulékfizetők tartják el a nyugdíjasokat. Az ő járulékaikból fizetjük ki a nyugdíjaikat. Ahogy az eltartó és az eltartotti arány romlik, plusz kihívást, terheket jelent.”

Novák Katalin szerint a fenntarthatósághoz szükség volt a nyugdíjrendszer átalakítására és a korkedvezményes ellátások megszüntetésére.

„Azért is alakítottuk át a nyugdíjrendszert az elmúlt években, és azért szüntettük meg azokat a korkedvezményes ellátásokat, amelyek minden különösebb megalapozottság nélkül jártak tömegeknek, és éppen azért vizsgáltuk felül a rokkantsági ellátásokat, hogy ezt a nyugdíjrendszert fenntarthatóvá tegyük.

A jelenlegi magyarországi nyugdíjrendszer éppen ezért fenntartható,

szufficites, tehát több a befizetés, mint a kifizetés, ez még most így lesz.”

Magyarországon most senkinek sem kell attól tartania, hogy a nyugdíjának fedezete veszélybe kerül, vagy nem kapja azt meg – tette hozzá az államtitkár.

Nők, család, munka

Ma Magyarországon soha nem látott mértékű a női foglalkoztatottság, azonban a részmunkaidős foglalkoztatási formák elterjesztése még hátralévő feladat - mondta az Emberi Erőforrások Minisztériumának család-, ifjúság- és nemzetközi ügyekért felelős államtitkára.

„Nemcsak az egészen pici gyermeket nevelőkre kell gondolni, hiszen sok anya a gyereke hároméves koráig otthon van, hanem azokra, akiknek öt-, hat-, nyolc-, vagy akár tízéves gyermekük vagy gyermekeik vannak. Ők azért még komoly, napi szintű feladatot jelentenek. Ilyenkor nehéz naponta nyolc órát fizikailag jelen lenni a munkahelyen, és ha az utazási időt is beleszámoljuk,

tíz órát távol kell tölteni a családtól naponta.

Nagyon nehéz utána még fizikailag és lelkileg is helytállni a gyerekek mellett is.”

Pályázatok a részmunkaidő támogatására

Novák Katalin elmondta: az Emberi Erőforrások Minisztériuma és a Nemzetgazdasági Minisztérium is indít fejlesztési forrásokra támaszkodó pályázatokat a részmunkaidős munkavállalás segítésére.

„Ezek egyfelől célozzák a munkaadókat; azt szeretnénk elérni, hogy minél inkább használják az atipikus formákat. Nemcsak részmunkaidőről van szó, hanem akár távmunkáról, a munkák megosztásáról vagy az elcsúsztatott munkavégzésről is. Másrészt az is céljuk, hogy felkészítsék az érintett nőket, hogy alkalmasak legyenek erre a munkavégzésre.”

Novák Katalin hangsúlyozta: nem lehet minden munkakörben távmunkából dolgozni, de további tanulással más típusú munkakörben ez megoldható. Az államtitkár hangsúlyozta:

cél a minél több családbarát munkahely elérése.

„Ne csak azokon a helyeken legyen ilyen szemléletmód, ahol egy díjra pályáznak, és ott is csak egy gyakorlatban, nem pedig a teljes mentalitásban. A legkisebb településeken, közösségben és a legkülönbözőbb területen érvényesüljön az igazi családbarát szempont: hogy megbecsüljük azokat, akik gyermeket nevelnek és valóban tiszteljük őket.”

Novák Katalin hozzátette: a családbarát kifejezés alatt ne csak a kisgyermekes családokra gondoljunk, hanem a szülőkre, nagyszülőkre is.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×