eur:
410.64
usd:
393.87
bux:
0
2024. december 28. szombat Kamilla

Brexit: a brit kormány mindenkit lenyom

A brit kormány bekeményít a parlamenttel szemben, és nem hagyják, hogy megakadályozzák a Brexitet.

A brit alsóház képviselői, akik változtatni akarnak Theresa May brit miniszterelnök Brexit-tárgyalásokra vonatkozó stratégiáján, nem lesznek képesek megakadályozni az Egyesült Királyság kilépését az Európai Unióból – jelentette be hétfőn egy kormányszóvivő, a tervezethez fűzött lehetséges módosító indítványok alsóházi vitája előtt.

"Úgy gondolom, világos törvényi felhatalmazás kell a kormánynak, hogy teljesíthesse a brit nép döntését" – mondta a szóvivő újságíróknak. A parlament szavazni fog az EU-val kötendő végleges megállapodásról is.

"Azt azonban nem fogjuk megengedni, hogy bárki kísérletet tegyen az unióban maradásra, vagy az újracsatlakozásra a hátsó ajtón keresztül" – szögezte le a szóvivő.

A londoni alsóház február 1-jén jóváhagyta azt a kormányzati határozattervezetet, amelynek parlamenti elfogadása a legfelsőbb bíróság januári döntése alapján szükséges ahhoz, hogy hivatalosan is elindítsák a brit EU-tagság megszűnéséhez vezető folyamatot. A mostani tárgyalási szakaszban az indítványhoz benyújtott módosító javaslatokról kell dönteniük a képviselőknek.

Sok uniópárti brit alsóházi képviselő azonban nagyobb átláthatóságot és felügyeletet szeretne elérni Theresa May tárgyalási stratégiájával,

illetve az EU-val kötött végleges megállapodással összefüggésben. A tavaly júniusi referendumon a választók szűk, 51,9 százalékos többsége arra voksolt, hogy az Egyesült Királyság lépjen ki az Európai Unióból.

A múlt héten közzétette a Brexit-tárgyalások tervezett stratégiáját részletező "Fehér könyvet" a brit kormány, eszerint rossz hír is jöhet a kint dolgozó magyar munkavállalóknak.

Címlapról ajánljuk
Bejelentették a parlament végét Németországban, jöhet február 23-a

Bejelentették a parlament végét Németországban, jöhet február 23-a

Frank-Walter Steinmeier tartotta magát a kiszivárgott menetrendhez, és ennek megfelelően pénteken feloszlatta Bundestagot. Egyidejűleg hivatalosan is február 23-ra tűzte ki az előrehozott parlamenti választásokat. Az egyik döntés sem meglepetés, de az alkotmányban rögzítettek szerint szükség volt az államfő hivatalos nyilatkozatára.
VIDEÓ
Donald Trumpot saját szavazói oldozták fel, de 2025-ös verziója köszönőviszonyban sem lesz a korábbival

Donald Trumpot saját szavazói oldozták fel, de 2025-ös verziója köszönőviszonyban sem lesz a korábbival

A washingtoni Capitolium 2021. január 6-i ostroma után úgy tűnt, saját pártjában is kitaszítottá válhat Donald Trump, aki 2020-as választási veresége után csalást kiáltott. 2024 azonban Trump drámai és ellentmondásos visszatérésének éveként fog bevonulni a történelemkönyvekbe – nem véletlen, hogy a Time magazin 2016 után ismét az egykori ingatlanmágnást tette meg az év emberének, aki Ronald Reagan után második elnökként nemrég megkongathatta a Wall Street-i tőzsde nyitóharangját. Ám Trump első ciklusához képest jövőre komolyabb kihívásokkal fog szembenézni gazdasági, valamint bel- és külpolitikai fronton egyaránt, cserébe viszont a kormányában kisebb ellenállásba ütközhetnek a javaslatai hű szövetségeseinek és részletes terveiknek hála – bár ebből a szempontból a Kongresszus más tészta. Mi több, az amerikai gazdasági és médiaelit szintén másképp kezd viszonyulni hozzá, noha világszerte már többé-kevésbé kiismerték Trump működését, akit az örökségének bebiztosítása is foglalkoztathat második ciklusa során.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×