Újfajta feltöltő-kártyás csalások terjedésére hívta fel a figyelmet Dr. Tarcsa Csaba r. dandártábornok, országos rendőrfőkapitányi biztos 2016. november 30-án, a budapesti Rendőrségi Igazgatási Központban tartott sajtótájékoztatón.
Több száz embert károsítottak már meg országszerte a bűnözők úgy, hogy valamelyik mobilszolgáltató cég vagy a Szerencsejáték Zrt. nevében hívták fel őket – ismertette a módszer lényegét a tábornok. A csalók legtöbb esetben azt mondták, hogy a hívott fél nagyobb pénzösszeget nyert, de hivatkoztak már nyaralásra vagy lakásnyereményre is. A sértettől a nyereményért cserébe azt kérték, hogy egy megadott mobiltelefon egyenlegét töltse fel. Az is előfordult, hogy egy bediktált kódot kellet a sértettnek beütnie egy bankautomatánál – amiről utólag kiderült, hogy valójában szintén egy feltöltendő mobiltelefonszám volt. Olyan is volt, akit arra tudtak rávenni, hogy regisztrációs díjként egy bankszámlára utaljon pénzt.
A trükkös csalók felderítése országos koordinációt igényelt – ezt irányította Dr. Tarcsa Csaba. A klasszikus nyomozási munkát stratégiakutatással és hálózatelmélettel ötvözték, hogy az elkövetőket ne csak egy, hanem valamennyi általuk elkövetett bűncselekménnyel meg tudják gyanúsítani. A legfőbb célkitűzés azonban a bűnmegelőzés: az emberek ismerjék meg a csalók módszerét, hogy ne tudják őket becsapni.
Dr. Terdik Tamás r. ezredes, a Budapesti Rendőr-főkapitányság bűnügyi főkapitány-helyettese az úgynevezett „unokázós” csalások felderítésében elért eredményekről számolt be – 2016-ban már 32 gyanúsítottat azonosítottak és indítottak ellenük büntetőeljárást. A tapasztalatok szerint ezt a módszert is a nyilvánosság erejével, a lakosság széleskörű tájékoztatásával lehet visszaszorítani.
További információk a police.hu oldalon.