eur:
414.02
usd:
396.64
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória

„Az onkológiai betegnek az idő a legdrágább”

Hamarabb juthatna diagnózishoz a daganatgyanú miatt kórházba rendelt beteg, ha a szövettani mintavétel és a képalkotó vizsgálat harminc napon belül megtörténne – mondta egy budapesti betegjogi konferencia után az InfoRádiónak a Magyar Rákellenes Liga elnöke. Az onkológiai betegnek az idő a legdrágább – indokolta Bittner Nóra.

„Vannak kialakult és javasolt betegutak a lakóhelyek szerinti illetékes területi onkológiai ellátáshoz, ami a háziorvosi beutalással indul. Ez viszont lassabban történik, hiszen a beutalás után egy-két hét is eltelik, amíg a kivizsgálás menete beindul” - vázolta a problémát a Magyar Rákellenes Liga elnöke.

Elmondta, hogy ezt az időt szokták a betegek saját maguk lerövidíteni az internet vagy ismeretség segítségével.

Ebben van területi egyenlőtlenség is – tette hozzá Bittner Nóra.

„Az onkológiai betegnek az idő a legdrágább, és ez a daganatgyanútól kezdve már visszafelé számlálódik” - figyelmeztetett a liga elnöke.

Bittner Nóra szerint éppen ezért lenne fontos, hogy a daganatgyanú kivizsgálásánál harminc napon belül összeálljon az eredmény nem csak a képalkotó vizsgálatnál, hanem a szövettani mintavételnél is.

„A betegek sok esetben a kezelő orvostól várják a leleteket, azt várják, hogy majd kiértesítjük őket, erre azonban nem mindig van kapacitás. Ezért mindig arra szoktam a betegeket biztatni, hogy járjanak utána a saját vizsgálati eredményeiknek, gyűjtsék be ezeket az adatokat, hiszen ezekből lehet csak szakmai döntést hozni” - tanácsolta a Magyar Rákellenes Liga elnöke.

„Minden onkológiai ellátóhelyen úgynevezett speciális onkoterápiás bizottságok, „onkoteamek” vannak, amelyekben szakmaspecifikusan az onkológus moderálásával a képalkotó diagnoszta, a sugárterapeuta, a sebész, a patológus együttműködésével és a leletek közös értékelésével születik meg az a terápiás javaslat, amit utána a beteggel is közlünk” - mondta Bittner Nóra.

Hozzátette: Magyarországon ezek a teamek mindig egy kórházon, egy onkológiai egységen belül működnek.

Elmondta, hogy az egyeztetés több helyen a beteg részvételével történik, de vannak olyan nagy ellátóhelyek, ahol fizikailag nem kivitelezhető az, hogy a beteg is mindig jelen legyen. Ilyenkor a kezelőorvos feladata, hogy a döntést egyeztesse a beteggel.

Természetesen mindig a beteg tájékoztatása és írásos beleegyezése után kell elkezdeni az onkoterápiás kezeléseket – emelte ki a Magyar Rákellenes Liga elnöke.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×