eur:
414.76
usd:
398.98
bux:
79466.61
2024. december 23. hétfő Viktória

Kepes András: hiába a technika, ha nem értjük egymást

Kultúrák és civilizációk egymásra hatása, együttélése a központi témája Kepes András közelmúltban megjelent Világkép című kötetének. Az író az InfoRádió Aréna című műsorának vendége volt.

Kepes András író, újságíró legújabb könyve apropóján arról beszélt, hogy miközben a technikai civilizáció uralja az embereket, vagyis a mobiltelefonok, az internet és a számítógép, továbbra is az a legfontosabb kérdés: értjük-e egymást.

„Arról szól a történet, hogy amikor a drótnélküli távírót feltalálták, megkérdezték Freudot, mit szól a fantasztikus találmányhoz. Olyasmit mondott, nagy dolog a távíró, még nagyobb a drótnélküli távíró, de a legnagyobb az, ha két ember dróttal vagy nélküle egyáltalán szót tud érteni egymással. Miközben a technikai civilizációtól el vagyunk bővülve, a mélyén mégis mindig az az egyetlen legfontosabb kérdés van: értjük-e egymást. Hajlandók vagyunk-e kinyitni a gondolkodásmódunkat, kultúráktól megtanulni, hogyan tudunk egymással ennél színvonalasabb módon érintkezni. Vagy pedig a régi, ma már működésképtelen, saját sémákba és klisékbe belesavanyodva megpróbáljuk a világot rákényszeríteni, úgy működjön, ahogy a mi agyunkban ezek a sémák működnek.”

Kepes András szerint most egy átmeneti időszakot élünk a világban, amelyet mindenképpen élvezni kell, ugyanis különböző gondolkodásmódok, kultúrák találkoznak egymással.

„Meg kellene próbálni élvezni az átmenetet, mert változtatni úgysem tudunk. Ez átmenet lesz. Különböző gondolkodásmódok, kultúrák találkoznak. Tönkreteszed a világot, ha nem gondolod végig, milyen klímakatasztrófák, éhínség van, hogy a hétköznapi normáink hogyan mennek tönkre a szemünk láttára, hogy őrlődnek föl emberi kapcsolatok, mert nem értjük egymást. Ezek a fő problémák.”

Kepes András az InfoRádió Aréna című műsorában arról is beszél, hogy gondolkodásmódunk olyan régi sémák szerint működik, amely alkalmatlan arra, hogy megértsük a mai világot.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Prőhle Gergely: a német hatóságoknak ideológiailag besorolhatatlan, így kezelhetetlen volt a magdeburgi merénylő

Prőhle Gergely: a német hatóságoknak ideológiailag besorolhatatlan, így kezelhetetlen volt a magdeburgi merénylő

A magdeburgi tragédiáról, annak társadalmi hatásáról, egy AfD-szimpatizáns szaúdi orvos megítéléséről, valamint a német belpolitikai helyzetről is beszélt Prőhle Gergely volt berlini nagykövet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukács Intézet programigazgatója az InfoRádió Aréna című műsorában. Bemutatott egy olyan megközelítést, ami megelőzhetővé tenné az ilyen tragédiákat, és valamiféle társadalmi békesség felé is elvezethetne.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
A zöld ipar kérdése még fontosabbá vált

A zöld ipar kérdése még fontosabbá vált

Az Európai Unió öt évvel ezelőtt, amikor elindította az Európai Zöld Megállapodást (European Green Deal), a klímaváltozás elleni küzdelem globális élharcosaként pozícionálta magát. A fenntartható gazdaság kiépítése azonban mostanra még fontosabbá vált, mivel a globális felmelegedés következményei és költségei egyre súlyosabbak. Ráadásul az Ukrajna elleni orosz inváziót követő földgázválság is rámutatott arra, hogy fel kell gyorsítani a dekarbonizációt az EU energiaellátásának biztosítása, az energiaköltségek csökkentése és a társadalmi kohézió előmozdítása érdekében. Az egykor klímavédelmi programként indult politika ma már az EU egzisztenciális kihívásainak kezelésében segíthet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×