Hogy megértsük, hogyan működik egy apa, vissza kell nyúlni a korábbi generációkhoz – emelte ki a pszichológus.
„Ugyanis a nevelés, a kötődés - olyan emberi tulajdonságok, személyiségvonások, tanult viselkedési módok, amelyek egy generációkon átívelő folyamat részei” - mondta Andrek Andrea.
Az ELTE PPK Affektív Pszichológia Tanszék munkatársa hozzátette, azoknak az apáknak a fiai, akik aktívan vesznek részt a gyermekük életében, korábban vállalnak gyermeket és valószínűleg többet is, mint azok, akik ezt az apai támogatást nem kapták meg.
„Amit tehát ma teszünk, nemcsak a gyerekeinknek, hanem az unokáinknak is tesszük. A felnövekvő gyermekeink gyerekei számára is mintázatot képezünk” - hangsúlyozta Andrek Andrea.
A pszichológus jelezte, a világban változnak a férfi-nő szerepek.
„Két nagy tábor van, az egyik a klasszikus elkülönülést hangsúlyozza, a másik a szeretet összemosását. Én azt hiszem, van férfi és női minőség, ez mindig is volt, de a mai világ sokszor megköveteli azt, hogy egymást helyettesítsük. Olyan életkörülmények között élünk, hogy sokszor át kell vennünk egymás szerepét” - mondta Andrek Andrea.
A férfi el tud menni gyesre, tud gondoskodni, de ettől még fontos az, hogy legyenek férfi és női szerepek, amiket a gyerek megtapasztal, és mindezt egyenrangú, együttműködő felek biztosítsák a családon belül – ismertette a két megközelítés összefésülési lehetőségét az ELTE PPK Affektív Pszichológia Tanszék munkatársa.