eur:
411.66
usd:
395.47
bux:
79653.59
2024. november 22. péntek Cecília

Így néz ki a kvótareferendum szavazólapja

Már nyomtatják az október 2-ai országos népszavazás szavazólapjait a budapesti ANY Biztonsági Nyomdában. Szerdán a kőbányai nyomda géptermeiben és csomagolócsarnokaiban sajtóbejárást tartottak, hogy az újságírók megnézhessék, milyen szigorú biztonsági intézkedések mellett készülnek a választási dokumentumok.

Pálffy Ilona, a Nemzeti Választási Iroda (NVI) vezetője a bejárás előtti sajtótájékoztatón azt mondta, jelen pillanatban 8 272 589 választópolgár jogosult szavazni október 2-án. 

Így néz ki a kvótareferendum szavazólapja

Mint mondta, az ÁNY Biztonsági Nyomda Nyrt.-ben nyomtatják a kétféle (a magyarországi és levélben szavazáshoz szükséges) szavazólapot: előbbiből 7,905 milliót, a határon túli választópolgárok levélben szavazásához pedig további 265 ezret. (A levélben szavazás szavazólapján - ellentétben a magyarországi szavazás szavazólapjával - nincs pecséthely, azok pecsét nélkül is érvényesek lesznek. Helyette a szavazólap a "levélben szavazás szavazólapja" feliratot tartalmazza.)

Az A5 méretű szavazólapokat többféle biztonsági jellel védik. Szabad szemmel látható biztonsági elem az alnyomatos papír, ami a fény felé fordítva a szőnyegszerűen elhelyezett Magyarország-címert mutatja, valamint a Magyarország körvonalát - és benne a 2016-os számot mutató - mutató riccelés, perforálás. A szavazatok elhelyezésére szolgáló körök pedig zöldek.

Mint mondta, a belföldi szavazólapok nyomtatásának nettó összköltsége 119 365 500 forint, vagyis egy szavazólap előállításának költsége 15,1 forint. Megjegyezte: a 2014-es önkormányzati választáson 17 forint volt egy szavazólap költsége, az országgyűlési választásnál pedig 23 forint.

Pálffy Ilona szólt arról is, hogy a népszavazásnál elkezdik lecserélni a korábban használatos papírurnákat, amelyek könnyen megrongálódtak, beszakadtak. Októberben minden szavazókörben lesz egy nagy és egy kis műanyag urna.

Az urnák szürkék, plombával záródnak, 42x42 centiméter az alapjuk, a kisebb 40 centiméter magas, a nagyobb 85 centiméteres. A nagyobb urnába legalább ezer, a népszavazáson használt borítékot lehet elhelyezni. Az urnák színe azért szürke - és nem a külképviseleti voksolásnál megszokott átlátszó - mert a magyarországi voksolásnál nem kötelező a szavazólapot borítékba tenni.

Pálffy Ilona hangsúlyozta: a műanyag urnák előnye, hogy strapabíróak, használatukkal kevesebb papírt használnak el a szavazáshoz, és számítások szerint két ciklus alatt megtérül az áruk. A nagyobb urna nettó 17 500 forintba került, a kisebb 9 ezerbe.

Az NVI elnöke elmondta: a határon túliak szavazására szolgáló szavazólapokat már kinyomtatta a nyomda, jelenleg a magyarországi szavazás szavazólapjait készítik. A magyarországi szavazólapok kiszállítása szeptember 20-a után kezdődik, de ezt megelőzi a papír- és műanyag urnák kiszállítása.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×