eur:
409.25
usd:
375.59
bux:
74408.72
2024. november 5. kedd Imre
Balázs Péter: a kisebb országok számára fontos az unió

Balázs Péter: a kisebb országok számára fontos az unió

Jelenleg megjósolni sem lehet, hogy mi lesz eredménye a britek népszavazásának az Európai Unióból való kilépésről - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Balázs Péter egyetemi tanár. A volt külügyminiszter szerint kisebb tagállamok számára fontos az Európai Unió és az együttműködés.

Még a népszavazás előtt sem lehet tudni, hogyan döntenek a britek az Európai Unióból való kilépésről - mondta Balázs Péter egyetemi tanár, volt külügyminiszter.

„Természetes van unió Anglia nélkül és van Anglia EU nélkül. Nagyon nehéz lenne most bármilyen jóslatba bocsátkozni, mert borotvaélen táncol a dolog. Vízválasztóhoz érkezünk: ha az angolok bent maradnak, az megerősíti az uniót, azt mondják majd az unió hívei: no lám. Ugyanezt mondják az ellenzők, ha az angolok a nem felé billennek.”

 Balázs Péter kiemelte, hogy Európai Unió és Magyarország viszonya továbbra sem harmonikus.

 „Nézem a készülő plakátokat, hogy „üzenjünk Brüsszelnek”, amelyek nem szólnak senkinek. Brüsszelben az Európai Parlamentben van Magyarországnak 21 helye, abból 12 fideszes. Az Európai Bizottságnak Magyarországnak egy biztosa van, aki Navracsics Tibor. A Európai Tanácsban csak a kormány képviselői jelenhetnek meg. Nem tudom, ki az a Brüsszel, bárhol keresem, mindig a kormányzó többség tükörképét találom.”

 A volt külügyminiszter szerint kisebb tagállamok számára fontos az együttműködés, mert az EU meghatározó tagjai a nagyhatalmi együttműködés keretein belül találnak számukra méltó partnereket.

„Ha nem tudjuk szorosabbra fűzni a belső együttműködésünket, akkor a legnagyobb tagállamok elfordulhatnak a regionális szövetségtől, azt mondják, hogy Európában mindenki - kicsi, nagy, erős, gyenge, gazdag, szegény - együtt, hanem ott van a G20-ak világméretű hálózata, a németek, a franciák és az angolok hasonló súlyú, méretű országokkal azokról beszélhetnek, ami őket is érdekli, nem két-, öt-, tízmilliós országok apró dolgaival töltik az idejüket. A kisebbek érdeke, hogy ez az együttműködés szorosabbá váljon és tartsuk meg regionális keretekben, amennyire csak lehet.”

 Balázs Péter hozzátette: Európa továbbra is meghatározó része a világgazdaságnak, de az utóbbi évtizedekben létrejött államok miatt csökkent az érdekérvényesítő képessége.

A menekülthullám eddig nem látott helyzet megoldása elé állítja az Európai Uniót - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Balázs Péter egyetemi tanár. A volt külügyminiszter szerint a jövő évi választások előtt Németországban is erősödhetnek a szélsőségesek, de várhatóan a józan többség dönt majd.

  A menekülthelyzet kezelése jelentős erőpróba az Európai Uniós szervezetek számára - mondta az egyetemi tanár.

„Ez a migrációs hullám olyan jellegű, amivel korábban az Európai Unió nem találkozott, nagyon próbára teszi a döntési kapacitásait, képességeit. A helyzet azért nehezen kezelhető, mert a válság a 28 tagállamának talán a negyedét érinti igazán, az összes többi mellett elmegy. Nem problémája Írországnak, Portugáliának, leginkább problémája Németországnak, Ausztriának, Magyarország kirekesztette a területéről, most kezd növekedni Olaszország felől. Minden dolog az Európai Tanácsban dől el, ahol a kormányfők ülnek, akkor van eldöntve valami, ha ők határoztak. A háromnegyede hátradől és a plafont nézi, a negyed könyörög a többinek, hogy legyenek velük szolidárisak, értsék meg a problémát.”

 A korábbi külügyminiszter hangsúlyozta, hogy Németországban, ahol a politikai berendezkedés miatt a nagy pártok között dőlhet majd el a 2017-es választás eredménye.

 „A németek nem akarnak gonoszak, rosszak lenni. Érzik a nagyapák bűneit, szeretnék jóvá tenni. Németországban felelős emberek szavaznak. Nőhet persze a szélsőség, különösen ha ilyen nehéz helyzetek adódnak, de talán többséget nem érhetnek el. Arra számítok, hogy a józan többség fog tovább kormányozni."

 Balázs Péter szerint sokan Brüsszelt és az Európai Unió intézményeit hibáztatják, ahelyett, hogy a megoldásokat keresnék.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×