A tegnap esti hét órás tárgyalás után sem sikerült a szakszervezeteknek megállapodásra jutni 25 pontban megfogalmazott követeléseikben. Galló Istvánné, a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke mai sajtótájékoztatóján elmondta: több kérdésben megállapodásközeli állapotba értek a tárgyalások, de négy fontos pontban nem közeledtek az álláspontok, ezért a kormányt és Orbán Viktor miniszterelnököt tájékoztatták a sztrájk előkészítéséről.
„A sztrájkbizottság követelései a következők. Az első pont az állami intézményfenntartó központ átszervezését és feladatainak meghatározását oly módon kell megoldani, hogy az biztosítja a köznevelési intézmények szakmai, gazdasági, munkáltatói önállóságát. Kettes pont: az iskolában pedagógus munkakörben alkalmazottak gyermekekkel, tanulókkal való közvetlen foglalkozásának ideje, kötelező óraszáma fő szabályként heti 22 óra legyen. A harmadik követelésünk, hogy a köznevelés intézményekben foglalkoztatottak közül azok, akik nem tartoznak az életpályamodell hatálya alá, az oktató-nevelő munkát segítő, technikai-adminisztratív dolgozók, részesüljenek egy havi, rendszeres keresetükön felüli többletjuttatásban. Mint ismeretes, a kollégáknak 2008 óta nem emelkedett a bértábla, 70-80 ezer forintos nettó fizetésért dolgoznak. A negyedik sztrájkbizottsági követelés, hogy meg kell teremteni annak az anyagi feltételeit, hogy az intézményvezető az intézményben folyó minőségi munkavégzésért járó keresetkiegészítést, minőségi bérpótlékot adhasson, ezzel ismerhesse el az átlagon felüli munkateljesítményt” - ismertette Galló Istvánné.
A Pedagógusok Szakszervezetének elnök elmondta, hogy a 25 pontban vannak egyéb tisztázatlan részkérdések is, de azok nem tartoznak a gazdasági, szociális kérdéskörbe, ezért azokért a pontokért sztrájk nem indítható.
A további tárgyalások menetéről, a sztrájk előkészületeiről Galló Istvánné így nyilatkozott: „Az elkövetkezendő napokban a még elégséges szolgáltatásról meg fogunk állapodni, illetve a kormány és a sztrájkbizottság számára hét nap áll rendelkezésre, hogy a vitatott kérdésekben megállapodás szülessen. Ha ez nem történik meg, jogszerűen indítható a sztrájk.”
Hét nap áll rendelkezésre, hogy a vitatott kérdésekben megállapodás szülessen
Ha nem lesz megállapodás, a sztrájk valószínűleg úgy zajlik majd, hogy tantestületenként kijelölnek egy intézményt, ahol a sztrájk alatt a gyerekekre vigyáznak.