Infostart.hu
eur:
353.83
usd:
310.78
bux:
139790.13
2026. június 28. vasárnap Irén, Levente

Balázs Péter: A fizikai akadályok lebontása következik a magyar-szerb határon

Az adminisztratív korlátok lebontása után a fizikai akadályok következnek; fontos kérdés, hogy hány darab és milyen áteresztő képességű határátkelőhely üzemel Magyarország és Szerbia között - jelentette ki Balázs Péter szombaton a röszkei határátkelőhelyen.

Közös szándék a határátlépési kapacitás növelése, az, hogy minél több helyen lehessen átkelni a magyar-szerb határon - mondta a magyar külügyminiszter a szerb állampolgárok vízummentességének bevezetése alkalmából kollégájával, Vuk Jeremiccsel folytatott megbeszélését követő sajtótájékoztatón.

A határátkelőhelyek ügyében létrejött szerb-magyar vegyes bizottság sürgősen összeül, és megvizsgál minden praktikus megoldást - közölte Balázs Péter.

Kérdésre válaszolva a külügyminiszter kifejtette, a magyar és az osztrák határon korábban volt rá példa, hogy az útlevélvizsgálatot a határátkelőhely egyik oldalán végezték el a két ország hatósságai. A magyar fél segítséget tudna nyújtani abban, hogy a saját oldalán befogadja a szerb útlevélvizsgálókat.

Átmeneti megoldás - melyet a magyar-román határon már alkalmaztak - a konténeres átkelőhely kialakítása, ennek előnye, hogy Szerbia majdani schengeni csatlakozását követően a szerkezet újrahasznosítható - tudatta a magyar külügyminiszter.

Balázs Péter hangsúlyozta azt is, hogy Magyarország nem csak támogatója, hanem aktív szószólója lesz Szerbia európai integrációjának.

Vuk Jeremics közölte, szerb részről megvan a politikai szándék a régi röszkei határátkelőhely újranyitására, ennek csupán pénzügyi akadályai vannak. A két ország együtt keresi a megoldást, hogy ezt a legolcsóbban lehessen megtenni.

Címlapról ajánljuk
A világuralomhoz energia kell – kiújult a plutóniumos atomvita

A világuralomhoz energia kell – kiújult a plutóniumos atomvita

A XIX. századot a szén, a XX. századot az olaj, a XXI. századot pedig az áram döntheti el. Kína már nemcsak gyárakat épít gyorsabban, hanem az őket tápláló energiarendszert is, azaz erőműveket, hálózatokat, transzformátorokat. Amerika még mindig a világ legerősebb technológiai ökoszisztémája, de az AI-korszakban a zseniális algoritmus nem sokat ér, ha nincs elég olcsó és stabil energia a futtatásához. A plutóniumos atomvita visszatérése azt jelzi, hogy Washingtonban is kezdik érteni: a digitális gazdaság alapjai nagyon is analógok.
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×