Infostart.hu
eur:
353.83
usd:
310.78
bux:
139790.13
2026. június 27. szombat László

A NATO addig marad Afganisztánban, amíg kell

A NATO-erők addig maradnak Afganisztánban, amíg a helyiek át nem tudják venni az irányítást és nem tudják működtetni az országot - szögezte le a szövetség főtitkára a 14. budapesti NATO konferencián.

A NATO főtitkára szerint az al-Kaida azonnal visszatérne Afganisztánba, ha az Észak-atlanti Szerződés Szervezetének csapatai kivonulnának az országból. Anders Fogh Rasmussen Budapesten azt mondta, egyelőre a térségben kell maradni.

"Lehet, hogy a missziónk nagyon drágának tűnik, de sokkal többe kerülne anyagilag és erkölcsileg is, ha most kivonulnánk. Ezért kell Afganisztánban maradnunk, és folytatni az újjáépítést. Ezt nem úgy kell érteni, hogy már tervezgetjük a kivonulási stratégiát, de azt sem tervezzük, hogy örökre itt maradunk" - jelentette ki.

Anders Fogh Rasmussen szerint a szövetségesek akkor adják át Afganisztánt, ha a helyiek már biztonsággal tudják vezetni az országot. A főtitkár és a külügyminiszter egyaránt megemlítette, hogy a NATO céljai már megváltoztak.

A terület védelme mellett fenyegetettségként megjelent a terrorizmus, a kibernetikai és informatikai támadás veszélye, az éghajlatváltozás elleni és a természeti erőforrásokért folytatott küzdelem.

Balázs Péter szerint sokkal szorosabb együttműködés indokolt a NATO és az Európai Unió között, amit nehezít Közép-Európa speciális jellege. A miniszter itt utalt Szlovákiára is.

"Sok az újszülött állam, hiszen régiónkban 24 állam tekinthető annak. Számos helyen befagyott konfliktusok, vitatott vagy leváló területek jelentek meg. A nemzetközi jog gyakorlatának fő terepet ez a környék. Folyik a belső államépítés sok helyen és még nem fejeződött be. Új többségek, és új kisebbségeket kereteznek be ezek az államok" - fogalmazott.

Balázs Péter szerint Oroszország már nem jelent fenyegetettséget a transzatlanti régióra, sőt, mint mondta, Moszkva már most megrögzötten európainak gondolja magát.

A parlament külügyi bizottságának fideszes elnöke szerint meg kell erősíteni az orosz kapcsolatokat, de Oroszországnak is el kell döntenie, mit akar kezdeni a nyugattal.

Németh Zsolt hozzátette: Magyarországon széles körű konszenzus van a NATO-tagságot és az afganisztáni misszió folytatását illetően, úgyhogy a Fidesz várható hatalomra kerülése nem befolyásolja majd a szerepvállalásunkat.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Egyre többet tud a tudomány a gyermek lelkéről
Túl a bizonyítványosztáson

Egyre többet tud a tudomány a gyermek lelkéről

A bizonyítványosztás időszaka nemcsak a tanév lezárását jelenti, hanem sok gyermek és kamasz számára fokozott lelki megterhelést is. Nagy Péter, a Bethesda Gyermekkórház tudományos igazgatóhelyettese kiemelte, hogy már a tavasz végén azt tapasztalják, hogy megtelnek a mentálhigiénés ellátások szorongással, depresszióval, önsértéssel vagy testképzavarral küzdő fiatalokkal.
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
Tisza-kormány: zajlik a kormányülés, Magyar Peter máris jelentkezett

Tisza-kormány: zajlik a kormányülés, Magyar Peter máris jelentkezett

Újabb szakaszába lépett a Tisza-kormány államigazgatási átalakítása: a Magyar Közlönyben egyszerre 83 személyi változást hirdettek ki a minisztériumok helyettes államtitkári szintjén, miközben hét új főispán is kinevezést kapott, és nagyköveti, valamint közmédiai vezetői cserék is körvonalazódtak. A pénteki napot emellett az uniós források felszabadítását célzó törvény aláírása, gazdasági bejelentések, költségvetési tervek és több jelentős politikai döntés is meghatározta. Háromnapos, informális kihelyezett kormányülést tart a Tisza-kormány Pilisszentkereszten, az eseményről érkező hírekről folyamatosan beszámolunk.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×