Infostart.hu
eur:
353.94
usd:
310.98
bux:
139790.13
2026. június 26. péntek János, Pál

Féléves koráig félmillió forintba kerül egy gyermek - lapszemle

A családoknak a gyerek, a társadalomnak viszont a gyerektelenség kerül sokba, legalábbis hosszú távon. A gyerekvállalás kimutathatóan megdöngeti a családi büdzsét, az első babára már a megszületése előtt több százezer forintot lehet költeni.

A Népszabadság cikke szerint egyes számítások szerint az első gyerek a fogantatástól élete első fél évéig nagyjából félmillió forintba kerül, amiben az anya vizsgálatai, a gyerekszoba berendezése, a gyerekruhák és minden szükséges kiegészítő beszerzése benne van. És ez nem a realitásoktól elrugaszkodott számítás, hiszen aki félmillió forint alatt megússza, biztosan nem vett 200 ezer forintos babakocsit és nem költött még annál is többet magánkórházi szülésre. Tischler János, a Minimanó Kft. ügyvezetője tizenkét éves kereskedői tapasztalatával azt állítja, a szülők az első és a harmadik gyerek fogadására költik a legtöbbet, kivált, ha a második gyerek után nagyobb szünetet tartanak. Ha kicsi a korkülönbség, még nem avulnak el a gyerekholmik, és nem is ajándékozták el azokat.

A jó minőségű, de nem luxus színvonalú és árú babakelengye mintegy 150-250 ezer forintba kerül, amiben sok egyéb mellett a kiságy, a babaruha, a babakocsi és a lázmérő is benne van. A fogadócsomag ruházati része és például az autóba való hordozó csak féléves korig jó, onnantól újabb jelentős költségek várnak a családra.
Például a biztonsági autósülésből egy elfogadható típus legalább 30 ezer, egy igazán jó meg 60 ezer forintba kerül (és ezeket is 1-1,5 év múlva már nagyobbra kell cserélni), vagy a felnőttcipők árával vetekedő pici lábbelik, amelyekre évente többször kell sok-sok ezer forintot kiadni.

A Magyar Nemzetből megtudhatják, hogy az APEH-nál felvetődött a másodállási tilalom feloldásának gondolata, mert így lehetővé válna, hogy az adóhivatal munkatársai mellékes kereset után nézzenek. A veszélyesnek tűnő intézkedést a hatóság dolgozóinak drasztikus jövedelemcsökkenése indokolná, amit egyébként jól mutat, hogy egyre több APEH-os kér a hivataltól munkáltatói segélyt és fizetési előleget. Pattanásig feszült a hangulat az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatalban; egyesek egyenesen forradalmi légkörről beszélnek. A kialakult helyzetet az idézte elő, hogy Oszkó Péter pénzügyminiszter ősszel egy forint jutalmat sem adott a szervezet dolgozóinak, s a jelen állás szerint karácsony előtt sem fog. A negyedéves pluszjuttatások elmaradása viszont drámai állapotokat idézett elő az APEH-ban. A lap információi szerint a hivatali dolgozók tömegesen kérnek az adóhatóságtól munkáltatói segélyt és fizetési előleget. Némelyek arról számoltak be: a szervezetben van olyan alkalmazott, aki ellen éppen az adóhivatal indított végrehajtást. A szóban forgó személy idén lakást vásárolt, de mivel nem kapott mozgó bérnek nevezett jutalmat, nem tudta kifizetni az illetéket. Mások az otthonukra felvett hitelt nem tudják törleszteni.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
Tisza-kormány: újabb sorcsere a minisztériumokban, Sulyok Tamás aláírta az uniós pénzekkel kapcsolatos törvényt

Tisza-kormány: újabb sorcsere a minisztériumokban, Sulyok Tamás aláírta az uniós pénzekkel kapcsolatos törvényt

Továbbra is sebes tempót diktál a Tisza-kormány, amely a héten két jelentős kormányülést is összehívott. Szerdán a hajnali órákba nyúló egész napos egyeztetés után csütörtökön a hőhelyzettel kapcsolatos felkészülésről és a Budai Vár felújítása körüli helyzetről tartott sajtótájékoztatót Magyar Péter miniszterelnök és a beruházási ügyekért felelős Vitézy Dávid. A nap azonban egyéb fejleményeket is tartogatott. Újabb részletek derültek ki a Szuverenitásvédelmi Hivatal bezárásáról, felmerült az egyre indokolatlanabbá váló árrésstop megszüntetése, és a határon túli támogatásokat is átvilágítják. Ezek mellett azonban a legmeghatározóbb hír az volt, hogy máris gyanúsítottként merült fel Orbán Viktor neve az ukrán „aranykonvoj”-ügyben. Pénteken újabb fontos egyeztetések zajlanak, hiszen a Pénzügyminisztérium meghívására Budapestre látogatott az Eurogroup vezetője, akivel Magyar Péter mellett a tárca vezetője, Kármán András is az euró bevezetéséről egyeztetett. Az előzetes bejelentések szerint még ugyanezen a napon háromnapos kihelyezett kormányülés kezdődik, amelyre Kapitány István gazdasági és energetikai miniszter egyenesen Luxemburgból érkezhet haza.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×