Infostart.hu
eur:
353.85
usd:
310.77
bux:
139790.13
2026. június 26. péntek János, Pál

Hátrányos helyzetet okoz az utófinanszírozás a felsőoktatásban

Több, nem állami felsőoktatási intézmény még mindig nem kapta meg a növekvő létszáma miatti, 2008-ra vonatkozó plusz támogatását - tudta meg az InfoRádió. Az Oktatási és Kulturális Minisztérium magyarázata szerint azért, mert azok az intézmények, amelyeknek csökkent a hallgatói létszáma, még nem fizették vissza a korábban kapott támogatási többletet.

A nem állami felsőoktatási intézmények a 2008. évi támogatáshoz kapcsolódóan az elszámolásból adódó esetleges többleteket nem kapták meg - ismerte el az InfoRádiónak az Oktatási és Kulturális Minisztérium költségvetési és közgazdasági főosztályvezető-helyettese.

Móré Tamás kifejtette: ha valamelyik felsőoktatási intézménynek jogosultsági többlete adódik, vagyis a támogatások igénylésekor leadott létszámhoz képest a tényleges létszám növekedett, akkor ennek a többlettámogatás kifizetésének fedezetéül azon intézmények az OKM felé történő befizetése szolgál, akik az eredeti adatszolgáltatásban a tényleges létszámuknál nagyobb létszámot mutattak be. Vagyis azért nem fizették ki a 2008-as támogatásokat teljesen, mert azok az intézmények, amelyeknek csökkent a hallgatói létszáma, még nem fizették vissza a korábban kapott támogatási többletet.

A befizetések most már megtörténtek, így a kifizetések engedélyeztetése folyamatban van - emelte ki a főosztályvezető-helyettes.

Móré Tamás elismerte, az utófinanszírozási rendszerrel versenyhátrányba kerülnek azok az intézmények, amelyeknél növekszik a hallgató létszám. Korábban a közoktatásban is volt hasonló probléma, amit sikerült megoldani, így abban bízik a tárca, hogy ez a felsőoktatásban is megvalósulhat - tette hozzá.

Hanganyag: Sigmond Árpád

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
Pluszba váltottak az amerikai tőzsdék

Pluszba váltottak az amerikai tőzsdék

Az ázsiai tőzsdéken pénteken jelentős esés bontakozott ki, élén a dél-koreai és japán részvénypiaccal, a befektetők profitot realizáltak a hét korábbi, mesterséges intelligenciával kapcsolatos technológiai ralija után. A hangulatot rontotta, hogy az Apple áremelést jelentett be a memóriachipek drágulása miatt, ami ismét felerősítette azokat az aggodalmakat, hogy az AI-fejlesztések növekvő költségei visszafoghatják a technológiai szektor növekedését és nyereségességét. Ennek hatására a technológiai részvények világszerte nyomás alá kerültek. A kereskedés második felére aztán sikerült visszanyerniük a lendületet az amerikai részvényeknek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×