Infostart.hu
eur:
356.1
usd:
313.7
bux:
138853.98
2026. június 24. szerda Iván

Az elhallgatás után - Gyurcsány Ferenc egy éve beszélt először a válságról

Egy éve beszélt először nyilvánosan a gazdasági válságról Gyurcsány Ferenc. Az azóta megbukott miniszterelnök és kormánya - benne a mostani válságkezelővel, Bajnai Gordonnal - először elhallgatta, majd bagatellizálta a krízist - derül ki az InfoRádió összefoglalójából.

Alan Greenspantől Soros Györgyig minden szakértő már nyolc hónapja a gazdasági válságról beszélt, amikor Gyurcsány Ferenc miniszterelnök még csak említést sem tett a krízisről a Megegyezés című programban, amelyet a Népszabadság jelentetett meg 2008. augusztus 27-én. Sőt azt írta, hogy "túl vagyunk a nehezén". Ehhez képest szeptember 11-től zuhanni kezdett a budapesti részvénytőzsde indexe, a BUX. Szeptember 15-én csődvédelmet kért a Lehman Brothers, és ha nem menti meg a FED, akkor erre a sorsa jutott volna a AIG is.

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök először tavaly szeptember 26-án, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének rendezvényén beszélt a válságról. Azt mondta, hogy annak minimális hatása lesz Magyarországra. Még adócsökkentést és reformokat is ígért.

Két nappal később, szeptember 29-én a BUX első mélypontjára ért, éppen akkor, amikor az utcákon megjelentek az MSZP hattyús plakátjai, hirdetve, hogy "Beindultunk". Október másodikán Veres János pénzügyminiszter egy budapesti konferencián kijelentette, hogy a krízis "nincs elsődleges hatással Magyarországra", az akkori gazdasági tárcavezető, a most válságkezelő kormányfőként dolgozó Bajnai Gordon pedig "gyorsuló gazdasági növekedésről" beszélt.

Október 6-án már Európa-szerte autógyárak és bankfiókok zártak be, Izland gazdasága pedig az összeomlás szélére került, Gyurcsány Ferenc mégis azt bizonygatta, hogy nem tart a krízis közvetlen hazai hatásától.

Három nap telt el, és az OTP papírjai zuhanni kezdtek, a forint bedőlt és csak a jegybank mentette meg, a miniszterelnök pedig a költségvetés többszöri újraíratására kényszerült, és nyilvánosságra hozott egy 12 pontos válságkezelő programot. Október 13-án már azt mondta, hogy "sikeresen kivédtük a válság első támadását". Emlékeztetőül: egy héttel előtte még tagadta, hogy egyáltalán válság van Magyarországon.

Október 18-án tartották meg a Nemzeti Csúcsot. Ezen már Gyurcsány Ferenc miniszterelnök sem tagadta a nyilvánvalót: az országot csak a Nemzetközi Valutaalap és az Európai Központi Bank hitele mentette meg, mert a kormányt felkészületlenül érte a világválság, amit utólag igyekeztek valamiféle előre nem látható természeti katasztrófának - például cunaminak - beállítani. El is sodorta a költségvetést, a kormányt és az MSZP-t.

Egy év telt el azóta, hogy Gyurcsány Ferenc először beszélt a válságról. Akkor adócsökkentést ígért és azt mondta, hogy a krízis kikerüli Magyarországot. Most a gazdasági minisztere a kormányfő, a gazdaság hanyatlik, a munkanélküliség nő, a reálbérek csökkennek, a megszorítások pedig egymást érik a válság miatt, amelyről az MSZP és a kormány azt mondta, hogy nem kell tőle tartani.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Ukrajna: „már mi teszünk szívességet a tűzszünettel Oroszországnak”

Ukrajna: „már mi teszünk szívességet a tűzszünettel Oroszországnak”

Ukrajna türelme nem véges és visszavonhatja tűzszüneti ajánlatát, ha nincs lényegi nemzetközi nyomás a háború leállítására – közölte a kijevi kormány megbízottja. Ukrajna úgy érzi, egyre jobban állnak a fronton, a tömeges dróntámadásoknak köszönhetően. Közben az amerikai kormányzat egyik tagja „az európaiak szellemi fogyatékos gyerekének” nevezte Zelenszkij ukrán elnököt.
Nagy technológiai eladási hullám után próbálnak magukhoz térni a tőzsdék

Nagy technológiai eladási hullám után próbálnak magukhoz térni a tőzsdék

Vegyes hangulat látszik a nemzetközi tőkepiacokon, mivel a közel-keleti feszültségek valamelyest enyhültek, de az elmúlt napok technológiai részvényeket sújtó korrekciója még nyomás alatt tartja a tőzsdéket. A hangulatot javítja, hogy az Irán és Izrael közötti konfliktus csillapodásával mérséklődtek az olajellátással kapcsolatos aggodalmak, és a Hormuzi-szoros hajóforgalma is fokozatosan normalizálódik, de továbbra is visszafogja a kockázatvállalási kedvet, hogy globális eladási hullám indult a technológiai részvényekben.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×