Infostart.hu
eur:
355.72
usd:
313.04
bux:
0
2026. június 24. szerda Iván

Éger: A fix finanszírozás miatt növekedni fognak a várólisták

A várólisták növekedésével jár majd a betegellátás októberre tervezett fix finanszírozása - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Éger István. A Magyar Orvosi Kamara elnöke szerint legalább 60 milliárd forinttal többet kellene fordítani az egészségügyre a 2010-re tervezett 730 milliárdnál.

Az idei évre 714 milliárd forint áll rendelkezésre az egészségügyben, ebből már csak 20 százalék maradt - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában a Magyar Orvosi Kamara elnöke, aki hozzátette: ez az összeg egy forinttal sem fog nőni, ezt fogják szétosztani a kórházak és a járóbeteg-szakellátások között.

Éger István szerint nemcsak az a gond, hogy kevés ez a pénz, hanem az is, hogy nem tudni, mi alapján osztják el. Felmerült, hogy az ez évi kilenc havi, vagy a tavalyi azonos időszakra eső teljesítményt veszik figyelembe. Ez azonban a kamara elnöke szerint mindenképpen torz megoldás lenne, mert a kórházak teljesítményét erősen befolyásolták többek között a szűkös anyagi keretek és a várólisták.

Mint fogalmazott, tart attól, hogy a háttérben "pofozkodás indul meg" az intézmények között az összegekért, de hozzátette: a rendszer pozitívuma, hogy a kórházak legalább tudják, mikor kapják meg a kevés pénzt.

Székely Tamás egészségügyi miniszter csütörtökön jelentette be, hogy a következő kormányülésre elkészül a betegellátás fix finanszírozásának koncepciója, amely már októbertől életbe lépne. A tárcavezető szerint ez azt jelenti, hogy nem kell kalkulálgatni az intézményeknek mikor, milyen esetekben, mennyi a bevétel.

Éger István úgy véli: bár a kiszámíthatóság az egészségügyi finanszírozási rendszer pozitívuma, de azzal is jár, hogy tovább növekednek a várólisták. Az intézmények ugyanis tudva, hogy nem kapnak több pénzt a vártnál, csak későbbi időpontban veszik fel a betegeket.

Plusz 60 milliárd kellene

A jövő évi költségvetés 730 milliárd forintot biztosít az egészségügynek, ennél azonban legalább 60 milliárd forinttal többre lenne szükség - mondta az orvosi kamara elnöke, aki szerint hiába kommunikálja úgy a kormány, hogy jövőre a megszorítások ellenére az egészségügy többet kap a többi szektorhoz képest, reálértéken valójában kevesebb pénzről van szó.

Kezdenek rájönni a döntéshozók, hogy elértük a zsákutca végét, nekikoccantunk a betonnak, vagyis ennél kevesebbet nem lehet adni az egészségügyre - fogalmazott Éger István, aki hozzátette: a jelenlegi rendszer is rossz, így nem kéne büszkélkednie a kormánynak azzal, hogy 2010-ben is ezt garantálják.

Ez a költségvetés egy ad hoc, torz struktúracsökkenést fog eredményezni, ami rendkívül káros lesz az ellátók és a betegek számára - hangsúlyozta.

Hanganyag: Mong Attila

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Sinkó Eszter: valódi egészségügyi rendszerváltáshoz nem elegendőek a személycserék

Sinkó Eszter: valódi egészségügyi rendszerváltáshoz nem elegendőek a személycserék

Több olyan eleme is volt az eddigi rendszernek, amelyek azt mutatták, hogy állam által vezérelt egészségügy alakult ki az elmúlt tizenhat évben Magyarországon – mondta az egészségpolitikai szakértő egy konferencián. Úgy véli, drámaian romlott az egészségügyi ellátás színvonala ezen időszak alatt, ezért az új egészségügyi tárcának egyebek mellett javítania kell az egészségügyhöz való hozzáférést, továbbá rendeznie kell a köz- és magánellátás viszonyát.

Tarr Zoltán: ilyen lesz a közmédia

A cél a szabad, független közmédia, ami nem a mindenkori hatalmat szolgálja, hanem valóban a köz érdekében működik, a hiteles tájékoztatáson dolgozik, és megbízható, politikamentes intézmény - közölte a társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszter kedden a Facebook-oldalán, miután az Országgyűlés elfogadta a közmédia intézményrendszerének átalakításáról szóló jogszabályt.
inforadio
ARÉNA
2026.06.24. szerda, 18:00
Novák Zoltán
a Méltányosság Politikaelemző Központ projektigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×