Hogyan biztosítható az egyéni és társadalmi szabadság és biztonság egy digitalizálódó információs világban? Hogyan lehet nemzeti érdekeket érvényesíteni egy globális digitális piacon? Mi lesz a nemzeti tartalomgyártások jövője? Hogyan lehet biztosítani a véleményekhez való szabad hozzáférést a megváltozott médiakörnyezetben? Mi az új magyar nemzeti digitális médiastratégia?
Mi az állam mai és holnapi feladata a jogi szabályozást, a technológiai hátteret és a gazdasági környezetet illetően? Mi az állami feladat a szólás és sajtószabadság biztosításában a megváltozott világban? A klasszikus negatív, tiltó szabályok érvényesek-e ma az állami szerepvállalásra, vagy vannak az államnak pozitív, tevőleges kötelezettségei is? Vannak-e az államnak feladatai a globális közösségi médiát illetően? Vannak-e a közösségi médiatérrel és az internetes nyilvánossággal kapcsolatos nemzetközi jó gyakorlatok? Milyen változásokat hoz a mesterséges intelligencia erre a területre, és hogyan lehet a „felelős mesterséges intelligencia” felé tolni a szabályozást? Mit tartalmaz majd az EU idén várható szabályozása? A szabályozás területén lehet-e innovatív, sőt éllovas Európa, a korábban bevezetett adatvédelmi szabályokhoz hasonlóan?
Mi az „egészséges médiapiac” fogalmának meghatározása? Hogyan biztosítja a tájékozódás szabadságát, a magyar kultúra támogatását és a veszélyeztetett csoportok védelmét? Mennyire fontosak a gazdasági-üzleti szempontok ebben? Mennyiben sajátos a magyar nyelv egyedisége folytán a magyar helyzet? Miért nehéz magyar piacról beszélni, mikor a bevételek jelentős részét a nagy globális szolgáltatók kiviszik az országból? Kit tud így eltartani a nemzeti gazdasági önellátás, és milyenek a trendek? Hogyan lehet visszacsatornázni a nagy globális platformok nyereségének egy részét visszacsatornázni a nemzeti piacokba, bárhol az Unióban? Milyen célzott támogatást adnak, vagy adhatnak az európai államok?
Mit jelent ma a médiapluralizmus nemzeti, európai vagy globális szinten? Vannak-e ebben bárhol objektív mérőszámok, vagy hitviták zajlanak szakmai köntösben? Meghatározható-e ma még a pártatlanság fogalma, vagy – az Egyesült Államok nyomán - a pártos vélemények versenye adja ki az összképet? Mi a modern magyar hírközlési stratégia a következő évekre? Mi az állam és mi a piac feladata a hírközlés, a hírközlési frekvenciák hasznosítása területén? Az elérhető bevétel maximalizálása vagy a közjót gyarapító minőségi szolgáltatási tér biztosítása a fontosabb állami feladat? Mennyire fejlett ma a magyar digitális piac a világhoz képest? Milyen kutatási célokat és feladatokat lát majd el az NMHH a jövőben? Hogyan tudja támogatni az egyetemek releváns kutatási tevékenységét?
Hogyan tudja védeni a gyermekeket és a kiskorúakat, az internet biztonságát az NMHH? Ismerik-e a gyerekek, az új „digitális benszülöttek” az internet teljes tárházát, jó lehetőségeit? Mit tehet az állam az internet jó, hasznos használatának elérésére? Mit tud tenni az idősek internetes felvilágosításáért, biztonságáért?
Dr. Koltay András, a Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság és a Médiatanács elnöke az Inforádió Aréna c. műsorában 2023.02.16-án. Podcast.