Mi volna a háború három lehetséges megoldása, és miért nem látszik egyik sem reálisnak ma? Többet tudunk-e arról, milyen világ jön a háború után, mint egy évvel ezelőtt? Miért bonyolultabb ma megítélni a háború kimenetelét, mint a kitörése után?
Reális kimenet-e a totális győzelem/vereség; vagy egy koreai típusú, tartós tűzszünet, vagy akár egy olyan új nemzetközi békerendszer, mint akár a vesztfáliai béke, vagy a jaltai megállapodás nyomán kialakult világrend?
Mik a háború kitörésének nemzetközi okai és kiinduló konfliktusai? Mennyiben az Egyesült Államok és Oroszország háborúja-ez, Ukrajna területén, az ukrán hadsereg és civil lakosság áldozatával?
Mik az orosz biroldalmi célok? Miért látszanak nehezebben rekonstruálhatónak az amerikai célok? Változnak-e az Egyesült Államok stratégiai céljai menet közben is? Vannak-e más aktorok-e ebben a konfrontációban? Mi Németország szerepe?
Mennyire határozza meg Európa stratégiai hozzáállását a német álláspont? Mennyiben hozta el az orosz-ukrán háború a német gazdaságstratégiai tervek bukását? Örökre megszűnik-e az orosz energiára építő nyugati ipari-gazdasági modell? Vajon a németek cselekvő vagy elszenvedő alanyai ennek a konfliktusnak?
Megsemmisíti-e ez a háború az európai-orosz-kínai gazdasági kooperáció, a kölcsönös előnyökön alapuló eurázsiai stratégiai együttműködés lehetőségét? Ki veszít és ki nyerhet ezen?
Mi volt az amerikaiak szerepe a mostani orosz-ukrán konfliktus kialakulásában? Mi volt 2014-ben az amerikai álláspont Ukrajnával és az Európai Unióval kapcsolatban, és mi volt ebben a szerepe Victoria Nuland külügyi államtitkárnak? Miért előnyös az Egyesült Államoknak, hogy az Északi Áramlat vezetékek felrobbantásával megszűnt a német-orosz energetikai-gazdasági együttműködés fizikai lehetősége?
Értelmezhető kimenet-e a totális győzelem bármelyik fél szempontjából? Létrehozható-e működő békerendszer? Mi volna egy lehetséges tűzszünet feltétele? Elérhetőnek látszik-e bármelyik a 2023 januári állapot alapján?
Hogyan borítja fel a gazdaságukat német-orosz gazdasági együttműködésre épító közép-európai országokat a háború? Fel tudjuk-e már mérni a hosszútávú gazdasági, társadalmi hatásokat? Összeomlott-e a rendszerváltás után kiépült rendszer Közép-Európa országaiban?
Bogár László közgazdász az Inforádió Aréna c. műsorában 2023.01.31-én. Podcast.