Infostart.hu
eur:
352.4
usd:
308.49
bux:
139495.62
2026. június 22. hétfő Paulina
Nyitókép: Pixabay

Annyira áramszomjas az AI, hogy a szennyező erőműveket is vissza kell kapcsolni

Régi, szennyező erőműveket porolnak le az AI-forradalom miatt az Egyesült Államokban. Az adatközpontok rohamosan növekvő áramigénye miatt egyre több, korábban bezárásra ítélt, csak csúcsidőszakban működő fosszilis erőművet kapcsolnak vissza a hálózatra.

Chicago egyik munkásnegyedében, Pilsenben egy hatvanas évekből származó, olajjal hajtott erőmű magasodik egy park szomszédságában, ahol nyáron gyerekek játszanak. A Fisk nevű telepet jövőre tervezték végleg leállítani – egészen addig, amíg meg nem jelentek az AI-adatközpontok rendkívüli áramigényei.

Az Egyesült Államok legnagyobb villamosenergia-piacán, a PJM Interconnection hálózatában az adatközpontok megrendelései már meghaladják a meglévő kapacitásokat. Az árak elszabadultak, a korábban veszteségesnek számító, úgynevezett „peaker”, vagyis csúcsterhelésre tartalékban tartott erőművek pedig ismét nyereségessé váltak.

A Fisk erőmű tulajdonosa, az NRG Energy szerint ezért visszavonták a bezárásról döntést. Az ilyen erőművek percek alatt képesek áramot termelni – például, amikor ingadozik a zöld forrásokból betáplált áram –, így segítenek elkerülni az áramkimaradásokat – cserébe viszont sokkal szennyezőbbek és drágábbak, mint a folyamatosan működő társaik.

A Reuters elemzése szerint

a PJM területén az idén az olaj-, gáz- és szénerőművek közel 60 százalékánál halasztották el vagy törölték a leállítást, és ezek túlnyomó többsége csúcserőmű.

Országosan ezek az egységek ugyan csak az amerikai áramtermelés mintegy három százalékát adják, de kapacitásuk elérheti a tizenkilenc százalékot is.

A környezetvédők szerint a probléma súlyos következményekkel jár. A csúcserőművek aránytalanul gyakran alacsony jövedelmű, többségében színes bőrű közösségek közelében találhatók. Egy kutatás szerint az ilyen városrészekben több mint ötven százalékkal nagyobb eséllyel épült erőmű az elmúlt huszonöt évben.

A helyiek emlékeztetnek: a Fisk területén korábban működő szénerőmű bezárása után jelentősen javult a levegőminőség, de a szennyezés nem szűnt meg teljesen. A csúcserőművek alacsony kéményei és hiányos szűrőrendszerei miatt a kibocsátás közvetlenül hat a lakónegyedekre.

Az amerikai szövetségi kormány ugyanakkor nyíltan támogatja a meglévő kapacitások maximális kihasználását. Az energiaügyi miniszter szerint rengeteg tartalék van még a rendszerben, és a gyorsan növekvő áramigényt – az AI mellett az ipar és a közlekedés villamosítása miatt is – rövid távon máshogy nem lehet kielégíteni.

A hálózatüzemeltető PJM szerint az idei nyáron több mint nyolcszáz százalékkal nőttek azok az összegek, amelyeket az erőművek készenlétéért fizetnek. Ez egyértelmű jelzés a piacnak:

jelenleg több áramra van szükség, mint amennyi rendelkezésre áll.

Energia-szakértők szerint léteznek alternatívák: új távvezetékek építése, a villamos hálózat megerősítése vagy nagykapacitású akkumulátorok telepítése csökkenthetné a szennyező csúcserőművek szerepét. Ezek azonban időigényes beruházások.

Addig viszont, amíg az AI-adatközpontok terjeszkedése ilyen ütemben folytatódik, a Pilsenhez hasonló városrészekben élők attól tartanak, hogy visszatérhetnek a korábban már felszámolt környezeti gondok.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Gálik Zoltán: Ukrajna háborús szaktudására is pályázhat az Európai Unió, de nem mostanában

Gálik Zoltán: Ukrajna háborús szaktudására is pályázhat az Európai Unió, de nem mostanában

A Budapesti Corvinus Egyetem docense többek között arról beszélt az InfoRádió Aréna című műsorában, hogy igen hosszadalmas folyamat lesz még Ukrajna csatlakozása az EU-hoz, pillanatnyilag semmi sem vehető biztosra. Hosszú távon viszont az európai államszövetség is jól járna, hiszen egyrészt Kijev jelenleg élen jár a dróntechnológiában és a drónhadviselésben, másrészt az Egyesült Államoktól kapott védelmi technológiákat is integrálni tudná a közös védelempolitikába. Csakhogy jelenleg az unión belül is komoly a széthúzás, amit az új vadászrepülő fejlesztésének meghiúsulása is jól példáz.

Magyar Péter: az új köztársasági elnök megbízatása akár ideiglenes is lehet

Az új köztársasági elnöknek azzal a tudattal kell vállalnia a megbízatását, hogy az jó eséllyel akár ideiglenes is lehet – jelentette ki a miniszterelnök egy hétfő esti interjúban. Magyar Péter azt is bejelentette, hogy a héten kihelyezett kormányülést tart a Tisza-kormány Budapesten kívül.
inforadio
ARÉNA
2026.06.23. kedd, 18:00
Apáti Ferenc
a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke
Kapaszkodót talált a forint

Kapaszkodót talált a forint

A forint mind a dollárral mind pedig az euróval szemben gyengült hétfőn. Előbbi 352,5 felett, utóbbi 308,5 forint magasságában mozog. A brit fizetőeszköz enyhén gyengült a nap folyamán, és végül 1,324 dolláron állapodott meg, miután a Starmer lemondását követő hirtelen pánikban egészen 1,318 dollárig süllyedt. A befektetők a háborús híreket is figyelik: a közvetítőként fellépő Katar és Pakisztán közleménye szerint az Egyesült Államok és Irán megállapodott egy olyan ütemtervben, amely hatvan napon belül elvezethet a végleges egyezséghez. A hír hatására a kőolaj ára hordónként 1,6 százalékkal, 79,3 dollárra csökkent. Az árak esését ugyanakkor korlátozta, hogy Donald Trump amerikai elnök a konfliktus kiújulását vetítette előre, Teherán pedig a Hormuzi-szoros lezárásával fenyegetett.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×