Infostart.hu
eur:
356.63
usd:
314.71
bux:
139137.34
2026. június 24. szerda Iván
A szlovák különleges ügyészség tervezett megszüntetése miatt tüntetnek az ellenzéki pártok felhívására Pozsonyban 2023. december 12-én.
Nyitókép: MTI/AP/TASR/Jaroslav Novak

Szlovákia-szerte tiltakoznak Fico kormányzása ellen

Szlovákia-szerte tiltakoznak Fico kormányzása ellen. Kassán már csütörtök este mintegy 15 ezer ember részvételével megkezdődött az a kormányellenes tüntetéssorozat, amely pénteken több mint 20 szlovákiai és külföldi városban – köztük Prágában, Krakkóban és Luxemburgban – folytatódik. A belügyminiszter csütörtök este videóüzenetben közölte, hogy nem fognak vízágyút bevetni a tüntetőkkel szemben. Az ellenzék szerint nem fenyeget puccsveszély, ahogy azt Robert Fico miniszterelnök állítja.

Az előzetes bejelentések szerint pénteken közel 30 szlovákiai városban tartanak tiltakozó megmozdulásokat Szlovákia Európa címmel. A demonstrációkat civilek szervezik, a tiltakozók elégedetlenségüket akarják kifejezni az ország jelenlegi irányultsága miatt, és hangsúlyozni akarják, hogy Szlovákia helye az Európai Unióban és a NATO-ban van. Kassán már csütörtök este utcára vonult a tömeg.

A polgári tiltakozáson és felvonuláson több mint 10 ezren vettek részt, a szervezők becslése szerint közel 15 ezren. Az egész folyamatot a korábbinál több rendőr felügyelte, a városi rendőrséget megerősítették, és egy konfliktuskezelő csapat is készenlétben állt. Az intézkedésekre azért volt szükség, mert Robert Fico miniszterelnök a héten egy titkosszolgálati jelentésre hivatkozva azt mondta, bizonyos külföldről támogatott csoportok puccsra készülnek, hogy megbuktassák a kormányt és átvegyék a hatalmat. A kassai megmozduláson a szervezők tisztességes magatartásra szólították fel a résztvevőket, és arra kérték őket, hogy hagyják figyelmen kívül az esetleges zavarkeltéseket és provokációkat. Eközben a tömeg olyan jelszavakat skandált, mint „Elég volt Ficóból” vagy „Szlovákia Európa része”.

Az ország állítólagos destabilizálásáról szóló titkosszolgálati jelentésről csütörtökön tárgyalt az ország biztonsági tanácsa. A tanács azt javasolta a kormánynak, hogy tegye meg a szükséges óvintézkedéseket. Peter Pellegrini köztársasági elnök, a parlament vezetése és Robert Fico kormányfő szerint súlyos a helyzet. Michal Šimečka, a legerősebb ellenzéki párt, a Progresszív Szlovákia vezetője viszont elfogadhatatlannak tartja, hogy az ország vezetői ilyen módon keltenek félelmet. „Nem fenyeget puccsveszély” – mondta az ellenzéki pártelnök, hozzátéve, hogy a miniszterelnök téveszméket hirdet.

Az ország belügyminisztere, Matúš Šutaj Eštok a közösségi médiában közzétett videójában kijelentette, hogy mindig meg fogják védeni a szabadságot és a demokráciát. Közölte, hogy nem fognak erőszakot alkalmazni a tüntetőkkel szemben.

„Belügyminiszterként

szabad véleménynyilvánításnak tekintem a békés tüntetést, és garantálom, hogy ezt a jogot mindig tiszteletben fogom tartani. Nem fogunk vízágyút, gumilövedéket használni,

és nem fogunk erőszakosan beavatkozni a tüntetők ellen” – mondta a belügyminiszter, és hozzátette, ehelyett úgynevezett konfliktuskezelő és prevenciós csoportokat vetnek be a helyszínen, hogy felügyeljenek a rendre.

Róbert Dobrovodský ombudsman is jelezte, hogy részt vesz a pénteki pozsonyi tiltakozó megmozduláson. Közölte, személyesen akar meggyőződni arról, hogy a rendőrök nem tesznek-e aránytalan vagy indokolatlan lépéseket, és nem alkalmaznak-e kényszerítő eszközöket a tüntetőkkel szemben.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Apáti Ferenc: a zöldség és a gyümölcs már luxus a legtöbb embernek

Apáti Ferenc: a zöldség és a gyümölcs már luxus a legtöbb embernek

A zöldség- és gyümölcsfogyasztásunk szinte stagnált, miközben az árak három-négyszeresükre emelkedtek az elmúlt 15 évben. A szélsőséges időjárás is egyre jobban sújtja az ágazatot. Az alma és a meggy a két legnagyobb termőterületű kultúránk, és ezekben rosszabb a helyzet, mint tavaly – mondta Apáti Ferenc, a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke az InfoRádió Aréna című műsorában.

Nyugat felől közelít a hőkupola, hétvégére hozza a 40 fokot

Az elkövetkező napokra minden hőtűrő-képességünket össze kell szednünk, mert csak július első napjaiban érkezhet az enyhülés.
inforadio
ARÉNA
2026.06.24. szerda, 18:00
Novák Zoltán
a Méltányosság Politikaelemző Központ projektigazgatója
Nagy technológiai eladási hullám után próbálnak magukhoz térni a tőzsdék

Nagy technológiai eladási hullám után próbálnak magukhoz térni a tőzsdék

Vegyes a hangulat szerda reggel a nemzetközi tőkepiacokon, mivel a közel-keleti feszültségek valamelyest enyhültek, de az elmúlt napok technológiai részvényeket sújtó korrekciója még nyomás alatt tartja a tőzsdéket. A hangulatot javítja, hogy az Irán és Izrael közötti konfliktus csillapodásával mérséklődtek az olajellátással kapcsolatos aggodalmak, és a Hormuzi-szoros hajóforgalma is fokozatosan normalizálódik, de továbbra is visszafogja a kockázatvállalási kedvet, hogy globális eladási hullám indult a technológiai részvényekben.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×