Szlovákiában több személy ellen is eljárást indított a Nemzeti Bűnüldöző Ügynökség, a NAKA a Végkifejlet fedőnevű akció keretében. Köztük van Vladimír Pčolinský, a Szlovák Információs Szolgálat volt, és Michal Aláč a titkosszolgálat jelenlegi igazgatója, valamint Peter Košč vállalkozó, Ján Kalavský, a NAKA volt munkatársa, és Martin Ciriak, a titkosszolgálat volt munkatársa.
A gyanú szerint az általuk fenntartott bűnszervezet igyekezett megnehezíteni vagy megakadályozni egyes korrupciós ügyek és más bűncselekmények kivizsgálását, illetve azt a benyomást kelteni, hogy a NAKA nyomozói manipulálják a tanúvallomásokat. „Az összehangolt rendőri akció során további két rendőrt gyanúsítottként őrizetbe vettek” – tájékoztatott Hamran István országos rendőrfőkapitány. Hozzátette, hogy a NAKA-nak nem sikerült mindenkit felkutatnia, mert többen is nyaralnak. Michal Aláč, a titkosszolgálat igazgatója külföldi szolgálati útján a sajtóból értesült arról, hogy eljárást indítottak ellene, útját megszakítva ezért hazautazott Szlovákiába.
Robert Fico, a legerősebb ellenzéki párt, a Smer elnöke azonnal reagált a NAKA akciójára. A pártelnök szerint rendőrpuccs zajlik Szlovákiában.
„Ez az állam megdöntésére tett kísérlet. Hatalomátvétel hat héttel a parlamenti választás előtt”
– reagált Robert Fico, hozzátéve, a legsúlyosabb államellenes bűncselekmények elkövetésének gyanújáról van szó, ezért büntetőjogilag is felelősségre kell vonni ennek az államcsínynek a résztvevőit. A Smer rendkívüli parlamenti ülés összehívását indítványozta, melyen Hamran István rendőrfőkapitány menesztését akarja elérni, valamint azt, hogy Zuzana Čaputová köztársasági elnök magyarázza el a parlamenti képviselőknek, milyen intézkedéseket rendelt el az alkotmányos szervek megfelelő működése céljából.
Ódor Lajos miniszterelnök péntek reggelre összehívta a Szlovák Köztársaság Biztonsági Tanácsát, s egyben visszautasította, hogy bármilyen módon beavatkozna a rendőrség munkájába. A kormányfő szerint fontos, hogy jelen helyzetben mindenki megőrizze a hidegvérét, és ne vonjon le elhamarkodott következtetéseket.
A biztonsági tanács ülésén részt vett Zuzana Čaputová köztársasági elnök is. Az államfő az ülésen kijelentette, nem zajlik rendőrpuccs Szlovákiában. Úgy fogalmazott,
az intézmények, amelyeknek munkatársai ellen büntetőeljárás indult a Nemzeti Bűnüldözési Ügynökség intézkedése után, rendben működnek.
Az államfő hangsúlyozta, hogy politikai beavatkozásra és a rendőrség felelősségre vonására azután kerülhet sor, ha az ügyészség és a bíróság megállapítja, hogy a büntetőeljárások megalapozatlanok voltak.