Szlovákiai magyar szempontból a szombati választások különlegessége lesz az is, hogy ez lesz a tavaly megalakult Szövetség párt első komoly próbatétele.
Szlovákia történetében ehhez hasonló összevont választásra még nem volt példa, de nem indokolatlanul történik mindez, ugyanis az önkormányzati választásokon hagyományosan nagyobb a részvételi arány, mint a megyei választásokon. A szakértők éppen ezért
arra számítanak, hogy több szavazat érkezik majd a megyei jelöltekre, és a megyei választás nem fullad akkora érdektelenségbe, amekkorába szokott.
Október 29-én az emberek ezúttal a saját településük, illetve a megyéjük élére választanak vezetőket. A választásokon közel 4,4 millió választópolgár szavazhat, 140 ezer fiatal először vehet részt a voksoláson.
A választásokat megelőző 48 órás kampánycsend csütörtökön éjfélkor lépett életbe. Az induló jelöltekről és pártokról pozitív és negatív információkat is tilos közölni a tévé- és rádióműsorokban, az audiovizuális médiaszolgáltatóknál, a nyomtatott sajtóban és a hírügynökségi hírekben. A belügyminisztérium figyelmeztetett, hogy a közösségi hálón is tilos politikai reklámot vagy szponzorált tartalmakat közzétenni, emellett tilos a járműreklám alkalmazása, vagyis nem közlekedhetnek olyan járművek, amelyeken kampányhirdetések láthatók.
Tilos választási közvélemény-kutatást és választási ankétot nyilvánosságra hozni. A szavazás napján készülhetnek felmérések, de csak olyan személyeket lehet kérdezni, akik már leadták a voksukat – a szavazóhelyiségből kifelé jövet lehet őket kérdezni. Tilos a többi választó véleményének befolyásolása és a szavazás menetének zavarása. Ezeknek a felméréseknek az eredményét csak urnazárás után lehet nyilvánosságra hozni.
Szlovákiai magyar szempontból a szombati választások különlegessége lesz az is, hogy a 2021-es pártegyesülés óta
ez lesz az első komoly próbatétele a Magyar Közösség Pártja, a Híd és az Összefogás egyesülésével létrejött Szövetség pártnak.
A napunk.sk portál szerint, ha a Szövetség jól kivitelezett kampány után szép eredményeket ér el az önkormányzati és a megyei választáson, az magabiztosságot adhat neki, és a választók szemében érdemessé válhat arra, hogy majd a parlamenti választáson is a Szövetséget karikázzák.
A jelöltállítás azonban párton belül sem ment mindenhol zökkenőmentesen. Nagyszombat megyében a párt például úgy állított megyeelnökjelöltet Berényi József személyében, hogy azt a Híd- és az Összefogás-platform szabályellenesnek tartja, az MKP-platform pedig azt mondja, hogy a másik kettő eleve nem tette lehetővé Berényi szabályos elindítását.
Az Ipsos ügynökség legfrissebb közvélemény-kutatása szerint 2,9 százalékon áll jelenleg a Szövetség támogatottsága, ami ugyan javulás az előző havi 2,2 százalékhoz képest, de az 5 százalékos parlamenti küszöbtől messze van.