Infostart.hu
eur:
356.04
usd:
313.72
bux:
138979.68
2026. június 24. szerda Iván
Pumping equipment gas at gas station. Close up of a hand holding fuel nozzle
Nyitókép: Jung Getty/Getty Images

Energiakereskedők globális dízelpiaci gondoktól tartanak a Moszkva elleni szankciók miatt

Főleg Európában alakulhat ki nehéz helyzet – figyelmeztetett három nagy nyersanyagkereskedő cég.

Európa van leginkább kitéve a „rendszerszintű” hiány veszélyének, ami akár az üzemanyag fejadagolásához is vezethet – véli három nagy nyersanyagkereskedő, a Vitol, a Gunvor és a Trafigura. A traderek vezetői úgy becsülték, hogy a Moszkva ukrajnai invázióját követő szankciók miatt akár napi 3 millió hordó – orosz forrásból származó – olaj és az abból készült termék tűnhet el a piacokról.

„Európa a gázolaj mintegy felét Oroszországból, és további, közel 50 százalékát a Közel-Keletről importálja” – emlékeztetett Russell Hardy, a svájci székhelyű Vitol olajkereskedő cég vezetője. „Így lesz rendszerszintű hiány a dízelből” – fogalmazott a szakértő egy, a brit Financial Times nevű gazdasági napilap által rendezett svájci konferencián.

Az orosz import az európai gázolajfogyasztás nagyjából 15 százalékát fedezi, miközben az Oroszországból származó kőolajat a kontinens finomítói is feldolgozzák.

Hardy szerint az, hogy Európában a benzinnel szemben a dízelfogyasztás nagyobb arányúvá vált, hiányhoz vezet az üzemanyagból. Hozzátette, hogy a finomítók a magasabb árakra válaszul növelhetik a gázolaj-termelést más kőolajszármazékok rovására, de elismerte, hogy hogy limitálni fogják, hogy melyik fogyasztójuk mennyit vásárolhat.

A genfi székhelyű Gunvor elnöke hozzátette:

„A dízel nem csak európai, hanem globális probléma”.

Az Energy Aspects vezető olajipari elemzője szerint pedig az olajtermékek közül „a dízel a legsúlyosabban érintett”, mivel Európa naponta közel 1 millió hordó orosz dízelolajat importál és a világ rekord alacsony olajkészletekkel lépett be a konfliktusba.

A francia TotalEnergies olajipari nagyvállalat közölte, hogy amennyiben nem kap ellenkező utasítást az európai kormányoktól, „a lehető leghamarabb, de legkésőbb 2022 végéig” felmondja orosz gázolaj-vásárlási szerződéseit. A TotalEnergies más kontinensekről fog kőolajtermékeket importálni, nevezetesen a szaúd-arábiai Satorp finomítóban előállított gázolajból – áll a közleményükben.

Európa legnagyobb energiakereskedői a múlt héten felszólították a kormányokat és a központi bankokat, hogy nyújtsanak sürgős likviditási támogatást a gáz- és energiapiacok működésének fenntartása érdekében, mivel az ukrán válság által kiváltott éles ármozgások megterhelték az árutőzsdei kereskedelmet.

Az európai nagykereskedelmi gázárhoz kötött határidős gázár az ukrajnai orosz inváziót megelőzően megawattóránként 80 euróról március elejére 300 euró fölé emelkedett, majd a héten ismét 100 euró alá süllyedt. Két évvel ezelőtt az európai gázárak megawattóránként 20 euró alatt voltak.

Címlapról ajánljuk
Bendarzsevszkij Anton: az orosz lakosság jó része most érezte meg, hogy országa pusztító háborút vív

Bendarzsevszkij Anton: az orosz lakosság jó része most érezte meg, hogy országa pusztító háborút vív

Ukrajna új generációs drónjai egyre komolyabb károkat okoznak az orosz hadseregnek, a napokban kulcsfontosságú üzemanyag bázisokat, energetikai létesítményeket ért támadás. Az orosz-ukrán háború aktualitásairól Bendarzsevszkij Antont, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány igazgatóját, a posztszovjet térség szakértőjét kérdezte az InfoRádió.

Nyugat felől közelít a hőkupola, hétvégére hozza a 40 fokot

Az elkövetkező napokra minden hőtűrő-képességünket össze kell szednünk, mert csak július első napjaiban érkezhet az enyhülés.
inforadio
ARÉNA
2026.06.24. szerda, 18:00
Novák Zoltán
a Méltányosság Politikaelemző Központ projektigazgatója
Tisza-kormány: napirenden az ügynökakták megnyitása, folytatódik a Fidesz-közeli média leépítése

Tisza-kormány: napirenden az ügynökakták megnyitása, folytatódik a Fidesz-közeli média leépítése

A kormány benyújtotta az ügynökakták megnyitását és a méltányossági gyógyszertámogatások rendszerének átalakítását célzó törvényjavaslatokat, amelyeket jövő héten már meg is tárgyalhat a parlament egy újabb rendkívüli ülés keretében. Eközben szállingóznak a hírek a Fideszhez köthető médiánál történő elbocsátásokról, a Mandinernél 60 embert bocsátottak el, valamint a soproni fideszes önkormányzat hetilapja is megszűnik. A nyilvánosságot emellett a "Tisztítótűz-művelet" köti le, amelynek egyik legnagyobb port kavaró eleme a képviselői mandátum 12 éves korlátozása lenne.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×