eur:
402.71
usd:
357.4
bux:
96495.98
2025. május 19. hétfő Ivó, Milán

Büntetik a távozó briteket?

Úgy tűnik, hogy a francia és a német kormányt nemcsak aggasztja, de bosszantja is, hogy Nagy-Britannia népe az Európai Unió elhagyása mellett döntött, és a londoni kormány ennek megfelelően elkezdte a kilépés előkészítését. Múlt héten Francois Holland francia elnök és Angela Merkel kancellár egyaránt azt hangoztatta, hogy a briteknek meg kell fizetniük a kilépésért. Megnehezíthetik, hogy London és az unió között mielőbb szabadkereskedelmi egyezmény szülessen.

A brit Brexit-miniszter, David Davis válaszolt arra, hogy a jelek szerint Párizs és Berlin keservessé igyekszik tenni Nagy-Britannia uniós kilépésének a folyamatát. Azt mondta: "Nem látom, hol a logika abban, hogy büntetni akarják az egyik legerősebb és leghűségesebb szövetségesüket." Merthogy a britek nem Európát kívánják elhagyni, csupán az Európai Uniót, amelynek a központosító elképzeléseivel nem értenek egyet.

Azt már megerősítette Theresa May brit miniszterelnök, hogy a szigetországban letelepedett uniós állampolgárok itt maradhatnak, és jogaikat is biztosítják, feltéve, hogy ugyanilyen jogokat kapnak az uniós európai országokban élő britek.

A bevándorlás és munkavállalás ügye mellett a szabadkereskedelem látszik a legfontosabbnak. Úgy hírlik, London a kilépés, tehát 2017 márciusa után is hozzá fog járulni befizetésekkel az unió költségeihez.

A kilépési népszavazás előtt nyomós érv volt, hogy Nagy-Britannia heti 350 millió fontsterlinget takarít meg a távozással, ami évi 5 milliárdot jelentene. De a szabadkereskedelem érdekében London hajlandó lenne ennek körülbelül a felét befizetni, ha nem is az unió költségvetésébe, mint eddig tette, hanem például a felzárkózási, tehát például Lengyelország vagy Magyarország uniós beilleszkedését segítő alapba.

Új fejlemény, hogy a szünet után beindult parlamenti munkát az ellenzéki Munkáspárt mindjárt azzal kezdené, hogy a Brexittel kapcsolatban 170 kérdésre kér választ. De még egy Brexit-támogató konzervatív képviselő is azt javasolta, hogy tartsanak a kérdésről háromnapos parlamenti vitát, jóllehet Theresa May miniszterelnök nem szívesen bocsátkozik adatok és lépések nyilvános megvitatásába.

A szabadkereskedelem körüli bizonytalanság közben meghozta káros hatását: a fontsterling értéke az 1980-as évek szintjére zuhant. Az angliai magyar vendégmunkások egy fontonként immár 70 forinttal kevesebbet küldhetnek haza.

Van néhány brit szakértő, aki szerint ez ösztönzően hathat a brit vállalatokra, mert a fontsterling túl volt értékelve.

Az exportnak és az idegenfogalomnak kedvez a gyenge font. A luxuscikkek olcsóbbá váltak a külföldi gazdagok számára, nyüzsögnek is a londoni luxusáruházakban, veszik az ékszereket, a méregdrága ruhákat és a horribilis árú bőrtáskákat. Már a női divat is igyekszik az arab ízlésnek megfelelni.

De a szigetország hagyományosan igen jelentős élelmiszer- és hajtóanyag importra szorul, ami egyszeriben nagyon drága lett. Ha ez inflációt okoz, Theresa Maynek politikai kihívásokkal kell szembenéznie.

KAPCSOLÓDÓ HANG

VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Kelemen Hunor: ilyen nagy választási fordulatra még nem volt példa

Kelemen Hunor: ilyen nagy választási fordulatra még nem volt példa

Nicusor Dan vasárnapi elnökválasztáson elért győzelme után nyilatkozott az InfoRádióban a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke arról, hogy már a kormányalakítási tárgyalások is problematikusak lesznek, lévén a nagy pártok élén ideiglenes elnökök állnak. Egy újonnan felálló kormányban pártja szerepvállalásáról is szólt.

Donald Trump tárcsázza Vlagyimir Putyint - és ami utána jön

Hogyan tovább az áttörés nélküli, közvetlen orosz-ukrán tárgyalások után? Hírek szerint Trump amerikai elnöknek fogytán a türelme Moszkvával szemben. Az európai vezetők, pedig eheti, Putyin orosz elnökkel tervezett hívása előtt még inkább erre terelnék.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.05.19. hétfő, 18:00
Szakáli István Loránd
az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány stratégiai igazgatója
Interkontinentális rakétát vetne be Moszkva, Putyin orosz áttörést vár idén a fronton – Ukrajnai háborús híreink hétfőn

Interkontinentális rakétát vetne be Moszkva, Putyin orosz áttörést vár idén a fronton – Ukrajnai háborús híreink hétfőn

Oroszország egy RSz-24-es Jarsz típusú interkontinentális rakétát akar kilőni a Szverdlovszk-régióból – jelentette nemrég az ukrán katonai hírszerzés, a HUR információi alapján a Reuters. A Bloomberg jelenése szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök magabiztosnak érzi magát azelőtt, hogy hétfőn telefonon beszélgethet majd Donald Trump amerikai vezetővel. Információk szerint azt várják az oroszok, hogy még ebben az évben teljesen elfoglalják a részben ellenőrzés alá vont négy délkele-ukrajnai megyét, de ez egyelőre nem látszik raálisnak. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×