Infostart.hu
eur:
353.83
usd:
310.78
bux:
139790.13
2026. június 28. vasárnap Irén, Levente

Nem emelnek árat a szlovák síközpontok

A hétvégén a legtöbb szlovákiai téli központban beindul az idei síszezon. Az ünnepek alatt telt ház lesz a szlovák hegyekben.

Az idénynyitóra már hagyományosan a Magas Tátrában, Csorba-tói siközpontban került sor. A síugró sánc melletti pályán már kedd óta lehet síelni, pénteken újabb három pályát, illetve felvonót helyeztek üzembe.

A kemény fagyoknak köszönhetően a hóágyúk éjjel-nappal ontják a műhót, a pályákat már több mint félméteres hóréteg borítja. Hasonló a helyzet az ország legnagyobb és legkorszerűbb síközpontjában, az alacsony-tátrai Jasnán, ahol szintén pénteken volt az idénynyitó. A sísport kedvelőit nem csupán a remekül előkészített pályák vonzották, hanem az is, hogy ezen a napon szimbolikus egy euróért lehetett síelni.

Tavalyhoz viszonyítva a síbérletek nem drágultak, sőt a legtöbb helyen 15-20 százalékkal csökkent az áruk. Igaz, a csúcsszezonnak számító karácsonyi időszakban meglehetősen mélyen a zsebükbe kell nyúlniuk a síelőknek és hódeszkázóknak, a Csorba-tónál a napi bérlet 26 és fél euróba, tehát csaknem 7 ezer 300 forintba kerül, a Chopok alatt az Alacsony-Tátrában még ennél is többet, 31 eurót, azaz csaknem 8 ezer 500 forintot kell fizetni a síliftek használatáért.

Igaz, ez a központ felszereltségét tekintve az alpesi síparadicsomokkal vetekszik, a síliftek óránkénti kapacitása csaknem 24 ezer fő. Az idén új, korszerű hatülésés sífelvonót helyeztek itt üzembe, de a Magas-Tátrában is több új síliftet adtak át az idénykezdet előtt.

Az itteni idegenforgalmi szakemberek a tavalyinál jobb idényt várnak. Arra számítanak, hogy visszatérnek a lengyel és az orosz látogatók, akik az euró bevezetése után túl drágának tartották Szlovákiát és más úticélokat választottak. A foglalások száma jelzi, hogy a tátrai szállodák kihasználtságával az idén nem lesz gond. A turisták különböző szolgáltatási csomagokkal vonzzák, ezek igénybevételével akár 20-30 százalékot is meg lehet takarítani.

Jó hír az autósoknak, hogy a legtöbb helyen a parkolás ingyenes lesz.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
A világuralomhoz energia kell – kiújult a plutóniumos atomvita

A világuralomhoz energia kell – kiújult a plutóniumos atomvita

A XIX. századot a szén, a XX. századot az olaj, a XXI. századot pedig az áram döntheti el. Kína már nemcsak gyárakat épít gyorsabban, hanem az őket tápláló energiarendszert is, azaz erőműveket, hálózatokat, transzformátorokat. Amerika még mindig a világ legerősebb technológiai ökoszisztémája, de az AI-korszakban a zseniális algoritmus nem sokat ér, ha nincs elég olcsó és stabil energia a futtatásához. A plutóniumos atomvita visszatérése azt jelzi, hogy Washingtonban is kezdik érteni: a digitális gazdaság alapjai nagyon is analógok.
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×