eur:
408.51
usd:
375.26
bux:
0
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Pixabay

Szex a járvány idején: a nemi betegségek szűrése hátrányt szenved

A megszámlálhatatlan mennyiségben elvégzett PCR-teszt mellett a szexuális úton terjedő betegségek szűrésére egyszerűen nem jutott megfelelő mennyiségű energia az Egyesült Államokban: enélkül is évek óta emelkedett az esetek száma, így még rosszabbak a kilátások.

A tripper- és chlamydiaszűrések száma zuhanórepülésbe került az elmúlt egy évben az USA-ban: a két betegség előfordulásának gyakorisága már a pandémia kezdete előtt is rekordokat döntögetett, a szakemberek most el sem tudják képzelni, mennyire lehetnek elterjedtek – írja az ABC News.

"A szűrés, a megfigyelés és a kezelés terén is zavarok álltak be, aminek eredményeképp valószínűleg rosszabb a helyzetünk a szexuálisan terjedő betegségek terén, mint valaha volt" – fogalmaz David Harvey, a szexuális úton terjedő betegségeket (STD) kezelő orvosokat tömörítő amerikai szervezet vezetője. Sok, STD-vel foglalkozó klinikának kellett Amerikában tavaly tavasszal bezárnia, azokat, amelyek korábban igyekeztek felgöngyölíteni, kiket fertőzhettek meg a betegek, a koronavírus kontaktkutatásával bízták meg. A laborok, amelyek a nemi úton terjedő betegségek diagnosztizálására szolgáló mintákat feldolgozták, csak limitált mennyiségben tudták azokat fogadni a rengeteg PCR-teszt miatt. Még 2021 januárjában is csak 40 százalékos hatásfokkal dolgoztak az STD-kre szakosodott klinikák.

Daniel Daltry egyike annak a két embernek, akik Vermont államban a HIV és a hepatitis mellett a nemi úton terjedő betegségek fertőzési láncait igyekeztek felgöngyölíteni teljes munkaidőben. Az elmúlt évben az ő dolga is a koronavírus kontaktkutatása volt, 160 új kontaktkutató kiképzése mellett. A HIV és a szifilisz kontaktkutatását emellett is végezte, de másra már nem volt ideje. Az államban

az új igazolt HIV-fertőzések száma 90, az új chlamydia-fertőzések száma 50 százalékkal esett a csökkentett szűrési kapacitásnak köszönhetően - ez Amerika-szerte hasonlóan alakult.

A szakklinikákon békeidőben a rizikócsoportok tagjai – a 25 év alatti nők, valamint a meleg és biszexuális férfiak – ingyen, vagy nagyon alacsony költség megfizetése mellett kaphatták meg a számukra évente ajánlott szűrést, valamint a szakértői tanácsadást. Minderre azért is nagy a szükség, mert már kilenc éve egyre nő a nemi betegséggel küzdők száma.

Egyes elméletek szerint azért szűrnek ki kevesebb beteget, mert a távolságtartás miatt kevesebb szexuális kapcsolat jön létre, de ebben sokan kételkednek:

a randiappok épp hogy rekordfelhasználásról beszélnek

a tavalyi évet tekintve. Ina Park kaliforniai szülész-nőgyógyász szerint az emberek lehet, hogy pár hónapig megtartóztatták magukat, de utána újra megnyitották a Tindert és elkezdtek találkozgatni, hogy szexuális kapcsolatokat alakíthassanak ki.

Jelenleg a szűrésekhez elengedhetetlen eszközök egy része hiánycikk, ami nem jelent sok jót: a fel nem fedezett, így nem is kelet nemi betegségeknek nagyon sok következménye lehet. A chlamydia mind a női, mind a férfi szaporítószerveket károsítja, terhességi komplikációkhoz vezethet. A szifilisz az újszülöttekben is megbetegedést okozhat, férfiaknál és nőknél pedig szervi károsodások mellett neurológiai következményekkel is járhat.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×