Infostart.hu
eur:
355.9
usd:
313.49
bux:
138853.98
2026. június 25. csütörtök Vilmos
Résztvevők a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) 191. közgyűlésén a testület fővárosi székházában 2019. május 6-án.
Nyitókép: Résztvevők a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) 191. közgyűlésén a testület fővárosi székházában 2019. május 6-án. MTI/Illyés Tibor

Itt vannak a hivatalos jelöltek az MTA elnöki posztjára

Elfogadták azoknak a jelölteknek a névsorát, akik vállalják a megméretést a Magyar Tudományos Akadémia májusi tisztújításán. Az elnöki posztra hárman is pályáznak.

Szerdán ülésezett a Magyar Tudományos Akadémia jelölőbizottsága, ez a testület készíti elő az MTA új tisztségviselőinek megválasztását, amire a május 4–5-i közgyűlésen kerül sor. A Magyar Tudományos Akadémia elnökének, főtitkárának, főtitkárhelyettesének és három alelnökének hároméves megbízatása 2020 májusában lejár.

A vezető tisztségekre a jelölteket három évre lehet megválasztani, majd legfeljebb egyszer további három évre újraválasztani.

A jelenlegi vezetés öt tagja először 2014-ben, majd 2017-ben nyerte el mandátumát.

Vörös József akadémikus, a jelölőbizottság elnöke november 6-án ismertette a jelölőbizottság tagjaival az elsődleges jelöltlistát, amely a választásra jogosultak körében végzett közvélemény-kutatáson alapult. Vörös József a jelöltlistán szereplőkkel tartott megbeszéléseket, arról tájékozódva, vállalják-e a jelöltséget az adott posztra. A mostani ülésen ismertette a megbeszélések alapján kialakult másodlagos jelöltlistát. Ez tehát már csak azoknak a jelölteknek a nevét tartalmazza, akik a tisztújító közgyűlésén ténylegesen vállalják az adott poszton történő megmérettetést.

A másodlagos jelöltlista

Elnökjelöltek

  • Freund Tamás, az MTA rendes tagja
  • Pléh Csaba, az MTA rendes tagja
  • Szathmáry Eörs, az MTA rendes tagja

Főtitkárjelöltek

  • Blaskó Gábor, az MTA rendes tagja
  • Kollár László Péter, az MTA rendes tagja

Főtitkárhelyettes-jelöltek

  • Demény Attila, az MTA rendes tagja
  • Erdei Anna, az MTA rendes tagja

Élettudományi alelnökjelöltek

  • Balázs Ervin, az MTA rendes tagja
  • Kosztolányi György, az MTA rendes tagja
  • Szathmáry Eörs, az MTA rendes tagja

Társadalomtudományi alelnökjelöltek

  • Kertész András, az MTA rendes tagja
  • Lamm Vanda, az MTA rendes tagja

Természettudományi alelnökjelöltek

  • Bokor József, az MTA rendes tagja
  • Hudecz Ferenc, az MTA rendes tagja

Élettudományi választott elnökségi tagjelöltek

  • Hunyady László, az MTA rendes tagja
  • Szathmáry Eörs, az MTA rendes tagja

Társadalomtudományi választott elnökségi tagjelöltek

  • Kenesei István, az MTA levelező tagja
  • Romsics Ignác, az MTA rendes tagja

Természettudományi választott elnökségi tagjelöltek

  • Kiss L. László, az MTA rendes tagja
  • Pósfai Mihály, az MTA rendes tagja

A jelöltek – köztük az elnök- és főtitkárjelöltek – koncepcióit a jelölőbizottság a 2020. február 19-i ülés után a közgyűlés szavazati joggal rendelkező tagjai számára teszi hozzáférhetővé. A jelölőbizottság döntése értelmében az elnök- és főtitkárjelöltek számára lehetőség nyílik egy programbemutató vitára. Erre az előzetes tervek szerint valamikor áprilisban kerülhet sor.

Címlapról ajánljuk
A MOB főtitkára elmondta, hogy képzeli el a közös munkát az új sportállamtitkárral

A MOB főtitkára elmondta, hogy képzeli el a közös munkát az új sportállamtitkárral

A Magyar Olimpiai Bizottság idén is megrendezte az Olimpia Napját a Városligetben, ahová számos nagy sztár, olimpiai bajnok is kilátogatott, és együtt sportolt vagy beszélgetett a rajongókkal. Fábián László az InfoRádióban beszélt az esemény legfőbb értékeiről, az olimpiai felkészülés aktualitásairól és arról is, mire számít az új sportállamtitkársággal való együttműködéstől.

Ukrajna: „már mi teszünk szívességet a tűzszünettel Oroszországnak”

Ukrajna türelme nem véges és visszavonhatja tűzszüneti ajánlatát, ha nincs lényegi nemzetközi nyomás a háború leállítására – közölte a kijevi kormány megbízottja. Ukrajna úgy érzi, egyre jobban állnak a fronton, a tömeges dróntámadásoknak köszönhetően. Közben az amerikai kormányzat egyik tagja „az európaiak szellemi fogyatékos gyerekének” nevezte Zelenszkij ukrán elnököt.
Nem találtak magukra a techcégek eladási hullámában a tőzsdék

Nem találtak magukra a techcégek eladási hullámában a tőzsdék

Vegyes hangulat volt a nemzetközi tőkepiacokon: a közel-keleti feszültségek valamelyest enyhültek, de az elmúlt napok technológiai részvényeket sújtó korrekciója még nyomás alatt tarotta a tőzsdéket. A hangulatot javította, hogy az Irán és Izrael közötti konfliktus csillapodásával mérséklődtek az olajellátással kapcsolatos aggodalmak, és a Hormuzi-szoros hajóforgalma is fokozatosan normalizálódik, de továbbra is visszafogja a kockázatvállalási kedvet, hogy globális eladási hullám indult a technológiai részvényekben. Az arany héthónapos mélypontra került, a dollár pedig erősödik. Európában vegyes volt a kép: a Dax esett, míg a CAC40 enyhe pluszban állt meg. Az amerikai tőzsdék ugyan jó lendülettel kezdték a napot, de estére egyedül a Dow Jones tudott pluszban zárni.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×