Infostart.hu
eur:
354.56
usd:
311.97
bux:
139496.16
2026. június 25. csütörtök Vilmos
Nyitókép: NASA

Nagy erejű robbanás volt az űrben, a NASA beszámolt a részletekről

A Nemzetközi Űrállomásra szerelt NICER nevű teleszkóp észlelte a termonukleáris robbanást követő, rekordértéket elérő röntgensugárzást.

Az adatokat még augusztus 20-án észlelték. A robbanás során

20 másodperc alatt annyi energia szabadult fel, mint amennyit a Nap 10 nap alatt kibocsát magából.

Az Amerikai Űrügynökség a napokban közölte, hogy a forrás egy távoli pulzár lehetett. A pulzárok akkor alakulnak ki, amikor egy csillag szupernóvaként felrobban, de a tömege nem volt akkora, hogy fekete lyukká váljon.

A NICER által eddig észlelt legnagyobb röntgen-robbanás során ráadásul számos eseményt tudtak megfigyelni egyidőben, ilyenre korábban nem volt példa. Ráadásul az elhalványodó tűzgolyó röviden ismét felfénylett - erre még nem találtak magyarázatot a tudósok.

A szakértők szerint a termonukleáris robbanás azért következett be, mert a hélium a pulzár felszíne alá süllyedt, majd atommagjai egyesüléséből szén jött létre. Ezt a hélium kirobbanása követte, ami termonukleáris tűzgolyóvá változtatta a pulzár felszínét - idézte a közleményt az Origo.

Címlapról ajánljuk
inforadio
ARÉNA
2026.06.25. csütörtök, 18:00
Mészöly Géza korábbi válogatott labdarúgó, edző
Újvári Gábor újságíró, sportvezető
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×