Az űrből is látható az a jéghegy, amely veszélyesen közel sodródott egy grönlandi faluhoz.
Az Európai Űrügynökség (ESA) kedden hozott nyilvánosságra egy képet, amely az óriási jéghegyet ábrázolja Innaarsuit partjainál. A faluból több tucatnyi lakót menekítettek magasabban fekvő területre a múlt héten, mivel a hatóságok attól tartanak, hogy a 11 millió tonnás jéghegy széttörik és akkora hullámokat korbácsol, amelyek elmoshatják az alacsonyabban fekvő házakat.
Az űrfotót július 9-én az ESA Sentinel-2 műholdja készítette. A képen számos további nagy jéghegy is látható a falu közelében. (ESA / Európai Űrügynökség / Copernicus Sentinel)
A grönlandi KNK műsorszolgáltató közben egy helyi lakos time lapse videóját is közzétette, amely azt mutatja be, hogyan sodródik el a falu mellett a jéghegy.
A KNK szerint az erős szél és a hullámzás a hétvégén a kikötőtől távolabbra, észak felé sodorta a jéghegyet.
A XXI. század egyik legfontosabb nyersanyag-háborúja nem a Közel-Keleten és nem Afrikában zajlik, hanem négyezer méter mélyen, a Csendes-óceán fenekén. A tét több ezer milliárd dollár lehet. A kérdés csak az, hogy vajon képes leszünk-e úgy kitermelni ezeket a kincseket, hogy közben ne pusztítsuk el a Föld egyik legkevésbé ismert ökoszisztémáját?
Újabb ismert üzletemberek mondtak le egyetemi alapítványi kuratóriumi tisztségeikről. A Telex beszámolója szerint Csányi Sándor, Világi Oszkár és Váradi József is távozott az általuk felügyelt egyetemi alapítványok vezetéséből, miközben a kormány az uniós források felszabadítását célzó jogszabály részeként átalakítja a közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványok (kekvák) működését.
JD Vance amerikai alelnök egy televíziós interjúban kijelentette, hogy az Egyesült Államok mindenképpen győztesen kerül ki az iráni nukleáris tárgyalásokból.