eur:
406.36
usd:
370.66
bux:
83028.96
2025. április 5. szombat Vince
Jó hír: rákvisszatartó hatásuk van bizonyos magvaknak

Jó hír: rákvisszatartó hatásuk van bizonyos magvaknak

Bizonyos csonthéjas magvak, mint a mogyoró, mandula, pekán- és kesudió fogyasztása jelentősen csökkenti a vastagbélrák visszatérésének esélyét.

Amerikai kutatók 826 olyan páciens bevonásával végezték felmérésüket, akik harmadik stádiumú vastagbélrák elleni kezelésen estek át, megműtötték őket, majd kemoterápiát végeztek náluk. Az ilyen betegeknek, ha nem terjedt el a rák testük más területén is, 70 százalék esélyük van arra, hogy legalább három évvel túléljék a kezelést.

A páciensek 19 százaléka hetente legalább 56 gramm valamilyen csonthéjas magtermést fogyasztott. Náluk 42 százalékkal kisebb eséllyel tért vissza a rák, és 57 százalékkal kisebb volt a halál kockázata, mint azoknál, akik nem fogyasztottak ilyen magvakat - áll a jelentésben, melyet a Klinikai Onkológusok Amerikai Társasága (ASCO) következő hónapban esedékes éves találkozóját megelőzve mutattak be.

A csak fán termő magterméseket fogyasztóknál 46 százalékkal volt kisebb a visszatérés és 53 százalékkal volt kisebb a halál kockázata,

mint azoknál, akik nem ettek magvakat. Az Egyesült Államokban legtöbbet fogyasztott magfélének, a földimogyorónak és az abból készült mogyoróvajnak a kutatások szerint nincs jelentős hatása.

"A szívbetegségek és a diabétesz területén számos kutatás mutatta már meg a magvak fogyasztásának előnyeit. Fontosnak éreztük meghatározni azt, hogy ezeket az előnyöket a vastagbélrákban szenvedők is hasznosíthatják-e" - mondta el a kutatást vezető Temidayo Fadelu, a bostoni Dana Farber Cancer Institute munkatársa.

"Előrehaladott betegségben szenvedők, akiken segített a kemoterápia, gyakran kérdezik, mit tehetnének még, hogy csökkentsék a kór visszatérésének vagy a halálnak a lehetőségét. Tanulmányunk hozzájárul ahhoz az elmélethez, hogy az étrend módosítása és a fizikai aktivitás előnyökkel járhat" - tette hozzá a szakértő.

Ugyanakkor kiemelik a tudósok:

a csonthéjas magok fogyasztása nem helyettesítheti a kemoterápiát vagy más, a vastagbélrák esetében alkalmazott kezeléseket.

Emellett hangsúlyozták: a tanulmány megfigyeléses jellegű volt, nem vizsgálta az okokat és okozatokat.

"A pácienseknek inkább optimistának kellene lenniük, egészségesen étkezniük, fán termő magvakat is fogyasztaniuk, melyek nemcsak egészségesebbé teszik őket, de csökkentik a rák visszatérésének esélyét is" - mondta Daniel Hayes, az ASCO elnöke.

Egy ettől független tanulmány 992 vastagbélrákkal kezelt pácienst vizsgált. Eredményei szerint a mediterrán étrendet fogyasztók és testmozgást is végzők esetében 42 százalékkal csökkent az idő előtti elhalálozás kockázata, és csökkent a rák visszatérésének esélye.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk

Ragadós száj- és körömfájás: kampányt indított a Nébih – sokkoló fotókkal

Tájékoztató kampányt indított a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal, mert a közöségi médiában számos veszélyes félreértés, álhír és összeesküvés-elmélet jelenik meg a ragadós száj- és körömfájással kapcsolatban. A legtöbben azt nem értik, hogy miért kell kiirtani fertőzött állatállományokat, és a vakcinát miért nem megelőzésre használják.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.07. hétfő, 18:00
Noszek Péter
a Nestlé Hungária ügyvezető igazgatója
Véres övezetből tért haza több száz zsoldos Magyarország szomszédjába – Kell-e tartani a Rómeóktól?

Véres övezetből tért haza több száz zsoldos Magyarország szomszédjába – Kell-e tartani a Rómeóktól?

Az utóbbi hónapokban felfigyelt a világ a Kongói Demokratikus Köztársaságot megjárt román zsoldosokra. Előbb Călin Georgescu – azóta a választástól eltiltott – román elnökjelölt környezetében tűntek fel háborús övezeteket megjárt fegyveresek, majd a Kongó keleti részén zajló polgárháborúról szóló felvételeken lehetett látni elvonuló román zsoldosokat. Mindkét szálban főszereplő egy bizonyos Horațiu Potra, akit a „román Prigozsinnak” is neveznek, és aki jelenleg az ellene kiadott elfogatóparancs elől bujkál.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. április 5. 06:15
×
×
×
×