eur:
402.93
usd:
360.04
bux:
97065.84
2025. május 19. hétfő Ivó, Milán
Felzabáljuk a víztartalékainkat

Felzabáljuk a víztartalékainkat

Drámai ütemben apasztja a felszín alatti víztartalékokat az élelemtermelés.

Gyorsabban apasztja a felszín alatti vizeket az élelemtermelés a világ sok táján, mint amilyen ütemben a természet azt pótolni tudná - állapította meg egy új tanulmány, melyről a BBC hírportálja számolt be.

A talajvizet főként a rizs-, búza- és kukoricaföldek, valamint gyapotültetvények öntözésére használják. A világon Pakisztán, az Amerikai Egyesült Államok és India exportálja a legtöbb, gyorsan apadó felszín alatti vízkészlettel öntözött élelmiszert. A londoni University College kutatói szerint az élelemellátás veszélybe kerül, ha nem védik meg a talajvizet.

Az öntözésre használt víz mintegy 43 százaléka felszín alatti vízrétegekből származik, tehát nem folyókból és tavakból. A felszín alatti rétegek közül soknak a vizét olyan gyorsan elhasználja a gazdaság, hogy azt az esők nem tudják pótolni.

A 2000-es években a szakértők úgy vélték, hogy az öntözés a nem megújuló vízforrások 20 százalékát veszi igénybe. A 2010-es években ez több mint ötödével nőtt.

A tudósok régóta tisztában vannak a talajvíz mennyiségének csökkenésével, az új tanulmány azonban azt kutatta, hogyan befolyásolja a mezőgazdasági termények kereskedelme a vízellátást.

A világ lakosságának túlnyomó többsége olyan országokban él, amelyeknek szinte a teljes alapvetőélelmiszer-importja a nagyrészt talajvízzel öntöző országokból érkezik.

A kutatók azt találták, hogy az öntözésre használt, nem megújuló felszín alatti vizek mintegy 11 százaléka függ össze a világ élelmiszer-kereskedelmével. Ennek kétharmada három ország, Pakisztán, az Egyesült Államok és India között oszlik meg.

A kétezres évek eleje óta egy évtized alatt Kína megduplázta a nem megújuló felszín alatti vizek használatát, de India és az Egyesült Államok is jelentősen megnövelte azt.

Az Egyesült Államok, Mexikó, Szaúd-Arábia és Kína a nem megújuló vízforrások tíz legnagyobb mezőgazdasági felhasználói között vannak, azonban ezek az országok a fogyó felszíni vízkészlettel öntözött termények fő importőrei is.

A tanulmány a Nature tudományos lap friss számában jelent meg.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.05.19. hétfő, 18:00
Szakáli István Loránd
az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány stratégiai igazgatója
Történelmi támadást intézett Moszkva Ukrajna ellen, Trump egyre nehezebben tűri Putyin játszmáját – Ukrajnai háborús híreink hétfőn

Történelmi támadást intézett Moszkva Ukrajna ellen, Trump egyre nehezebben tűri Putyin játszmáját – Ukrajnai háborús híreink hétfőn

A bő 3 éve indult teljeskörű orosz invázió óta a legnagyobb ismert dróntámadást hajtotta végre szombatról vasárnapra virradó éjjel Oroszország Ukrajna ellen, amelyben legalább 276 drónt vetettek be, amelyek közel fele szimulátor drón volt – derült ki az ukrán védelmi szervek vasárnap reggeli bejelentéseiből. Mindez tehát a részben sikertelen pénteki isztambuli "béketárgyalásokat" követte, amelyen végül a felek csak egy nagy fogolycserében tudtak megállapodni. A friss támadások során a kijevi térségben meghalt egy nő, illetve más térségekkel együtt összesen három sebesült is van, köztük egy négyéves gyermek. Alexander Stubb finn államfő szerint Donald Trump amerikai elnök egyre türelmetlenebb az ukrajnai háború rendezésének ügye miatt – írja a The Kyiv Independent. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×