Infostart.hu
eur:
354.14
usd:
310.48
bux:
137941.37
2026. június 23. kedd Zoltán

Megtalálták az "alvilág kapuját" Egyiptomban

Kiterjedt barlangrendszert fedezett állítólag fel egy brit kutató a gízai piramisok alatt, amelynek bejárata egyenesen az óegyiptomiak "alvilágba" vezetett.

Andrew Collins, aki kutatásairól A piramisok alatt (Beneath the Pyramids) című, szeptemberben megjelenő könyvében számol majd be, egy XIX. századi brit diplomata emlékiratai találta meg mészkőfennsíkban lévő barlangrendszert - olvasható a Discovery Channel hírei között.

Henry Salt brit főkonzul memoárjában feleleveníti, hogy Giovanni Caviglia olasz kutató társaságában miként vizsgálta meg a gízai katakombarendszer egy részét. Az emlékiratokban szerepel az is, hogy miután néhány száz méter mélységig sikerült behatolniuk a barlangok belsejébe, négy nagyobb termet fedeztek fel, amelyekből további járatok nyíltak.

Andrew Collins Nigel Skinner-Simpson brit egyiptológus segítségével Henry Salt leírása alapján rekonstruálták a Gízai-fennsíkon a barlangrendszer lehetséges elhelyezkedését, s megtalálták annak bejáratát, amely a nagy piramisoktól nyugatra helyezkedő jelöletlen sírkamrában van.

A bejárat egy sziklahasadékban van, s egy nagy kiterjedésű természetes barlangba vezet.

"Amennyire lehetséges volt, megvizsgáltuk a barlangokat, mielőtt elfogyott volna az oxigén" - jelentette be Andrew Collins, aki szerint a helyszín régészetileg érintetlen, ugyanakkor igen veszélyes. A földalatti katakombákat denevérek és mérges pókok népesítik be, ráadásul számtalan láthatatlan üreget, hasadékot rejt.

Andrew Collins meggyőződése szerint ez a barlangrendszer, amely több tízezer vagy akár százezer éves is lehet, képezhette az alapját az óegyiptomiak alvilággal kapcsolatos hiedelmeinek.

"Az óegyiptomi halotti szövegek egyértelműen utalnak egy föld alatti világ létére a gízai piramisok szomszédságában" - hangsúlyozta Andrew Collins.

A brit kutató további bizonyítékként a Gízai-fennsík elnevezését hozza fel. Az ókorban Gízát Roszetaunak nevezték az egyiptomiak, ami az "alvilág kapuját" jelenti. Ez az óegyiptomi alvilág ugyanazt a részét jelöli, mint a Duat, vagyis a Holtak Birodalmát. Ez volt az alvilág keleti tartománya, ahová az erényes életűek juthattak be. A halottnak egy sor próbatételen kellett átesnie, első feladatként rá kellett vennie az öreg révészt, hogy vigye át a halál folyosóján, majd át kellett jutnia a kígyók vigyázta 12 kapun. Az elhunyt a Halottak Könyvét vitte magával segítségül, és vele volt egy térkép is, mely eligazította, hogyan kerülje el a veszélyeket.

"A Duatba vezető ösvények és csarnokok leírásai sokkal inkább valósak, mint szimbolikusak. Ezért nevezték Gízát Roszetaunak. Ezt a föld alatti hálózatot említik, mint az alvilági Duatot" - magyarázta Andrew Collins.

A brit kutató elmélete valószínűleg felzúdulást vált ki az egyiptológusok körében. Záhi Havvász, az egyiptomi Legfelsőbb Régészeti Hivatal vezetője tagadta a felfedezés tényét.

"Semmiféle új felfedezést nem tettek a Gízai-fennsíkon. Mindent tudunk már a fennsíkról" - hangsúlyozta Egyiptom főrégésze.

Címlapról ajánljuk
Megszavazta az Országgyűlés: így alakul át a közmédia – kiválik például a távírati iroda

Megszavazta az Országgyűlés: így alakul át a közmédia – kiválik például a távírati iroda

Elfogadta az Országgyűlés kedden a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvényt. A köztévé és közrádió egy cégbe kerül, megszűnik az MTVA, külön és önálló cég lesz a Magyar Távirati Iroda (MTI), nyílt pályázaton választják majd ki a két nonprofit médiacég vezérigazgatóit, és létrejön a Független Közmédia Testület, amelybe 3-3-3 tagot delegálnak a kormánypártok, ellenzéki pártok és szakmai szervezetek.
inforadio
ARÉNA
2026.06.23. kedd, 18:00
Apáti Ferenc
a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke
Tisza-kormány: megszavazták a médiatörvényt, gyökeresen átalakul a közmédia

Tisza-kormány: megszavazták a médiatörvényt, gyökeresen átalakul a közmédia

Kedden Gödöllőn, a Grassalkovich-kastélyban rendezi meg Magyar Péter miniszterelnök a Visegrádi Négyek újraindított csúcstalálkozóját, ahol a lengyel, a cseh és a szlovák kormányfőt fogadja. A bejelentett ülésezési rend szerint folytatódik az Országgyűlés plenáris ülése is, amelynek napirendjén szerepelhet a referencia-kamatstop, a politikai hirdetések szabályozása és a közmédiára vonatkozó szabályok módosítása. A háttérben ott a hétfőn meghirdetett Tisztítótűz-művelet: társadalmi egyeztetésen a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Védelmi Hivatal (NVVH) felállításáról szóló tervezet, és a 17. alaptörvény-módosítás is. Percről percre tudósítunk a fejleményekről.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×