eur:
413.94
usd:
396.69
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória
Lionel Messi, a spanyol Barcelona argentin csatára az európai nemzeti labdarúgó-bajnokságok legjobb gólszerzőjének járó öt Aranycipőjével Barcelonában. A 31 éves Messi a Barcelona színeiben idén szerzett 34 góljával karrierje során ötödször érdemelte ki a kitüntetést.
Nyitókép: MTI/AP/Joan Monfort

Van két klub, amely árbevételben lekörözi a Manchester Cityt

A legnagyobb európai labdarúgó klubok működése egyre inkább a szórakoztatóipari vállalatokéra hasonlít: világmárkát építenek, nézőket és rajongókat csábítva el a világ minden tájáról - áll a KPMG Budapesten működő Football Benchmark csapatának elemzésében.

A legnagyobb európai labdarúgóligák bajnokai közül a Manchester City rendelkezik a legértékesebb játékosállománnyal, a klubok cégértékét tekintve viszont a Barcelona a legértékesebb - a KPMG harmadik alkalommal elvégzett kutatása szerint.

"A legnagyobb európai labdarúgó klubok működése egyre inkább a szórakoztatóipari vállalatokéra hasonlít: világmárkát építenek, nézőket és rajongókat csábítva el a világ minden tájáról" - így összegezhető az elemzés eredménye. A KPMG Budapesten működő Football Benchmark csapata az évről évre megismételt, a bajnokcsapatok üzleti eredményeit elemző kutatásában a 2017/18-as szezon nyolc bajnokát (Barcelona, Bayern München, Porto, Galatasaray, Juventus, Manchester City, Paris Saint-Germain, PSV Eindhoven) értékelte.

A csapatok közül 689 millió euróval a Barcelona érte el a legnagyobb (transzferek nélkül számított) árbevételt,

a spanyol együttest a Bayern követi 596 millióval, majd a Manchester City 568 millió euróval. A legnagyobb árbevételnövekedést (19 százalék) a Galatasaray produkálta. A nyolcból hat csapat árbevétele emelkedett 2018-ban, a két kivételnél (Juventus, Eindhoven) elsősorban azért nem, mert nem jutott elég messzire a nemzetközi kupákban.

"Figyelemre méltó tendencia, hogy a teljes árbevételen belül a top nyolc csapatból hat esetében a legnagyobb szeletet a kereskedelmi bevételek jelentik, sőt, a két kivételnél (Juventus és Porto) is rekord mértékben bővült ez a terület.

Ebben egyébként a Bayern München teljesített a legjobban, 316 millió eurónyi kereskedelmi bevételt termelt 2018-ban"

- áll a tanulmányban.

A felmérés szerint az előző év bajnokai közül a Manchester City rendelkezik a legértékesebb játékosállománnyal (squad value, 1,182 millió euró), a Barcelona a második (1,101 millió euro), a PSG a harmadik (896 millió euró).

Más a sorrend a klubok cégértékét (enterprise value) tekintve: az értékelésben szereplő bajnokcsapatok közül a Barcelona 2,783 millió euróval a legértékesebb klub a Bayern München (2,552 millió euró) és a Manchester City (2,160 millió euró) előtt.

Mivel legutóbb nem lettek bajnokok, a jelenlegi értékelésben nem szerepel sem a Manchester United, sem a Real Madrid, holott a cégértéket tekintve továbbra is ők állnak a csúcson.

A Manchester United a legértékesebb klub a világon (3,255 millió euró) megelőzve a Real Madridot (2,920 millió euró).

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×