Infostart.hu
eur:
399.14
usd:
341.51
bux:
99958.68
2025. július 11. péntek Lili, Nóra

A vb-történet ötven legjobb futballistája: 37. Lev Jasin - a Fekete Pók

A XX. század legjobb kapusának választott „Fekete Pók” 1958 és 1970 között négy világbajnokságon vett részt, az első hármon védett. 1958-ban szerepelt a legjobb formában, 1966-ban jutott – sajnos – a legtovább a csapatával. Az infostart.hu vb-rangsorának 37. helyezettje Lev Jasin.

Jasin 1929. október 22-én született Moszkvában, ugyanott hunyt el 1990. március 20-án. A nagy tornák embere volt, az 1956-os, megnyert melbourne-i olimpián ötből négy mérkőzésen védett, az 1960-as és az 1964-es kontinensbajnokság négyes döntőjében, valamint az 1958-as svédországi és az 1962-es chilei világbajnokságon a szovjetek minden meccsén ő őrizte a kaput. Az 1966-os angliai világbajnokságon hatból négy találkozó jutott neki. Noha nem kapott szerepet, benevezték az 1970-es mexikói Mundialra is.

Ötször nyert bajnokságot (1954, 1955, 1957, 1959, 1963), hatszor ezüstérmet (1950, 1956, 1958, 1962, 1967, 1970), kétszer bronzérmet (1952, 1960) otthon a Dinamo Moszkvával. A Szovjet Kupát háromszor szerezte meg (1953, 1967, 1970).

Nagyon sokra tartották otthon is, de ha lehet, még többre külföldön.

Mindmáig ő az egyetlen kapus, aki kiérdemelte a France Football aranylabdáját,

ugyanabban az esztendőben, az angol szövetség századik születésnapján a világválogatottban védhetett. Az egyedüli kapus, aki egy FIFA-díj névadója lett.

Ugyanakkor ameddig a kontinensbajnokságokon szinte makulátlan teljesítményt nyújtott, a vb-ken nem mindig ment neki. Svédországban, 1958-ban igen, a sok jó kapus, mint a brazil Gilmar, a walesi Jack Kelsey, az északír Gregg és a svéd Svensson, valamint és nem utolsósorban a Jasin által az ötvenes évek legjobb kapusának tartott, jugoszláv Beara közül is kiragyogott. A szovjetek először vettek részt világbajnokságon, az angolok elleni 2:2-vel kezdtek, Jasin büntetőből kapta a második gólt. Utána megverték 2:0-ra az osztrákokat, majd kikaptak a mindenkinél jobb braziloktól, aztán a rájátszásban megverték az angolokat.

A negyeddöntőig jutottak, ahol a házigazda svédek állították meg őket. Úgy estek ki, hogy két vereségüket a két későbbi döntős mérte rájuk.

1962-ben Jasin már nagy sztárként ment Chilébe. Az első kontinensbajnoki döntő „visszavágóján” 2:0-ra megverték a jugoszlávokat, aztán a Dél-Amerikában minden korábbi vb-t megnyerő uruguayiakat – de közben 4:4-es döntetlenre végeztek a kolumbiaiakkal, elsősorban Jasin hibájából. Kétszer is vezettek három góllal, mégsem tudtak nyerni. Így is csoportelsők lettek, ám a negyeddöntőben 2:1-re kikaptak a chileiektől.

Jasinnak nem ment a dél-amerikaiak ellen: benézte Leonel Sánchez és Eladio Alberto Rojas lövését.

Előbbi egészen lehetetlen szögből, utóbbi jó harmincról tűzte rá a labdát. A szovjetek inkább átkozták a balszerencséjüket: történetük második világbajnokságán is a rendező válogatottal kerültek össze, s buktak el.

1966-ban a Koreai NDK ellen Kavazasvili védett, majd az olaszok ellen Jasin, aki nem kapott gólt. A chileiek ellen megint a grúz kapustárs következett, a magyarok elleni negyeddöntőben pedig újra Jasin. Csak Bene Ferenctől kapott gólt, bejutott a csapatával az elődöntőbe. Ott aztán elkövetett egy újabb hibát, a nyugatnémetek ellen elnézte Franz Beckenbauer lövését.

Moszkva, 2017. november 28.
Fatma Samoura, a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség, a FIFA főtitkára a 2018-as oroszországi labdarúgó-világbajnokság hivatalos plakátjának moszkvai bemutatásán 2017. november 28-án. Az Igor Gurovics orosz művész tervezte plakát Lev Jasin egykori szovjet kapust ábrázolja. (MTI/EPA/Jurij Kocsetkov)
Fatma Samoura, a FIFA főtitkára a 2018-as oroszországi labdarúgó-világbajnokság hivatalos plakátjának moszkvai bemutatásán. Az Igor Gurovics orosz művész tervezte plakát Lev Jasint ábrázolja. (MTI/EPA/Jurij Kocsetkov)

Mindazonáltal hamar megbocsátottak neki: a France Football év végi, szokásos ankétján egyedüli szovjet játékosként került az első tízbe.

A nagy presztízsű szavazás történetének első tizenegy évében, 1956 és 1966 között mindössze egyszer, 1962-ben fordult elő, hogy nem kapott szavazatot.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor péntek reggel: ha az EU felvenné Ukrajnát, háborúban állna Oroszországgal

Orbán Viktor péntek reggel: ha az EU felvenné Ukrajnát, háborúban állna Oroszországgal

A Kossuth rádióban kezdte a napot a miniszterelnök. Szólt az Ukrajnában sorozása után elhunyt magyar-ukrán kettős állampolgár tragédiájáról, aminek gyökerei a háborúhoz vezet vissza. A háborút felőrlő vérszivattyúnak nevezte, amelyben az oroszok nyerésre állnak, Ukrajna és Európa pedig elvesztette, még ha nem is vallja be. Elmondta, melyik Németországhoz szeretné, ha Magyarország hasonlítana, és szó esett az Otthon Start programról is, amelynek továbbfejlesztését is belengette az állami alkalmazottak számára.

Totálisan felforgatja az albérletpiacot az Otthon Start – itt a magyarázat

Visszafoghatja az albérletárak emelkedését a szeptember elején induló Otthon Start program, a kedvezményes háromszázalékos kölcsönnel fizetendő havi törlesztőrészlet összege ugyanis sok esetben kisebb, mint egy lakás bérleti díja – hívta fel a figyelmet az InfoRádióban Balogh László, az ingatlan.com vezető elemzője.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.11. péntek, 18:00
Petőházi Tamás
a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×