eur:
402.71
usd:
373.43
bux:
89303.97
2025. április 1. kedd Hugó
A Múzeumkert rekonstrukciójának munkaterülete Nemzeti Múzeum kertjében 2018. május 8-án. A Honvédelmi Minisztérium (HM) Hadtörténeti Intézet és Múzeum közlése szerint a felújításon dolgozó munkások egy árok ásása közben második világháborús tömegsírt találtak.
Nyitókép: MTI/Máthé Zoltán

Sírokra és egzotikus állatok maradványaira bukkantak a Múzeumkertben

Elkészült a Múzeumkert felújításának első üteme. A kert kialakítása az eredeti, 19. század közepi elrendezést idézi meg.

Tart a műszaki átadás-átvétel folyamata a Múzeumkertben, a legtöbb kertészeti munkálatot befejezték. Megújították a kert faállományát. 38 fát ki kellett vágni, köztük rossz állapotban lévő, 200 éves famatuzsálemet is. A kivágott fák helyére 25 új csemetét ültettek, vörös juhart, vadgesztenyét, kőrist, hársakat, négy ginkgo fát, japán akácokat, egy magnóliát és egy japán díszcseresznyét is.

Vannak olyan munkálatok, amelyeket eddig a téli időjárás nem tett lehetővé, de a március 15-ei ünnepre ezzel is végeznek – mondta az InfoRádiónak Rezi Kató Gábor, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgató-helyettese.

"A kertészeti munkákon kívül minden más elkészült.

Amíg a fűmag nem hajt ki és nem erősödik meg, táblákkal kérik majd a látogatókat, hogy óvják a környezetet." A Múzeumkert teljes régészeti feltárása is megtörtént - tette hozzá a főigazgató-helyettes.

"A második világháborúból lőszerek és sírok is került elő. Ebből az időszakból 12 ember maradványait sikerült azonosítani, magyar, német és szovjet katonákét.

Egzotikusnak számító állatok csontjait is megtalálták,

Az egyik feltételezés szerint az ostrom alatt az állatkertből megszökött állatok maradványai kerülhettek elő, míg egy másik elképzelés szerint a múzeum természettudományi tárának csontanyaga került ki a kertbe, és szóródott szét a területen.

Rezi Kató Gábor hangsúlyozta, hogy a Múzeumkert kialakítása igazodik a 21. századi elvárásokhoz, a közösségi tér, játszótér, korszerű világítás is helyet kapnak a kertben, de annak kialakításakor alapvetően az eredeti, Petz Ármin 1853-as terveihez nyúltak vissza.

A munkálatokra eddig 1,8 milliárd forintot költöttek. Az átalakítás második ütemében újul meg az épület mögött álló egykori kertészlak, amelyben kávézót alakítanak majd ki.

KAPCSOLÓDÓ HANG

VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Száj- és körömfájás: az állatorvos szerint a vakcinázott és a betegségen áteső állatok is időzített bombák

Száj- és körömfájás: az állatorvos szerint a vakcinázott és a betegségen áteső állatok is időzített bombák

Csak akkor érhető el a teljes mentesség, ha már nem lesz egyetlenegy beteg vagy vakcinázott állat sem az országban – mondta az InfoRádióban Csivincsik Ágnes. A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem tudományos főmunkatársa hozzátette: ma már nem olyan jó a szarvasmarhák ellenálló képessége, mint a hetvenes években, az újszülöttek pedig még érzékenyebbek.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.01. kedd, 18:00
Csicsmann László
Közel-Kelet szakértő, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×