Az alapítvány a 21. századi kortárs magyar irodalmi drámák, kollektíven létrehozott előadásszövegek és adaptációs alkotások elismeréséért és elismertetéséért jött létre. A díjazott műveket az elmúlt évben, évadban színpadra került, illetve nyomtatásban megjelent alkotások közül választják ki.
„Én részese lehettem annak a drámaírói nemzedéknek, amely még képes volt arra, hogy nagyobb, akár történelmi távlatokban beszéljen arról, hogy milyen a világ és a társadalom, amelyben élünk.
Mára nagyon megváltozott a helyzet, jóval bonyolultabbak a viszonyok, és egyre ritkább az olyan alkotás, amely bár a mai közéletről, mindennapokról szól, mégis nagy távlatokban gondolkodik." - mondta az InfoRádiónak Radnóti Zsuzsa.
A dramaturg már a Kossuth-díj átvételekor bejelentette, hogy az elismeréssel járó juttatásból alapítványt hoz létre, amely kortárs drámákat, színpadi írásműveket díjaz.
„Olyan alkotásokat keresünk, amelyek közéleti tartalmúak, kritikus hangvételűek; tehát
történelmi múltunk eddig kibeszéletlen, fájdalmas eseményeiről beszélnek, vagy olyanok, amelyek kendőzetlenül szólnak a minket körülvevő jelenkori magyar valóságról, és képesek arra, hogy fontos és érzékeny társadalmi jelenségeket fogalmazzanak meg a nagy nyilvánosság erőterében"
- fogalmazott a díjról szóló összegzésében Radnóti Zsuzsa.
A díjról kuratórium dönt, amelynek elnöke az alapító. A kuratórium további tagjai: Lőkös Ildikó dramaturg, Csizmadia Tibor rendező, Németh Gábor író, Nánay István színikritikus.
A díjat minden év február 24-én Örkény István drámája, a Tóték ősbemutatójának napja közelében adják át. Idén február 26-án lesz az ünnepség a Rózsavölgyi Szalonban.