Infostart.hu
eur:
355.25
usd:
308.28
bux:
133670.96
2026. június 6. szombat Cintia, Norbert
Köln, 2017. július 1. A kölni dóm, hivatalos nevén Szent Péter és Szûz Mária Dóm 157 méteres magasságával Németország második és a világ harmadik legmagasabb temploma. 1880 és 1888 között a világ legmagasabb épülete volt. Németország legnépszerûbb látványosságainak egyike. A gótikus épületet 1248. augusztus 15-én, Nagyboldogasszony ünnepén kezdték építeni Gerhard von Rile építõmester tervei szerint. Miután a kölniek 1288-ban elûzték a városból az érseket, az építkezés is elakadt: a kórus felszentelése 1322-ben történt. 1410-ben a déli torony elérte a második emeletet. 1528-ban az építkezést pénz és érdeklõdés hiányában leállították, így 300 éven át a déli tornya befejezetlenül meredezett. A katedrálisnak 11 harangja van. A német gótika kiemelkedõ alkotása 632 év alatt épült fel. MTVA/Bizományosi: Balaton József
Nyitókép: MTVA/Bizományosi: Balaton József

Már ezen a nyáron fizetős lesz a világhírű turistalátványosság

Júliustól a turistáknak fejenként 12 eurós (mintegy 4300 forintos) belépőt kell váltaniuk a kölni dómba – jelentette be a Rajna partján fekvő város híres katedrálisának vezetése.

A közlemény szerint a belépőkből befolyó összeget a 13. századi gótikus templom karbantartására és fenntartására fordítják. Jelenleg ingyen látogatható a dóm, csak az altemplomba és kincstárba való belépésért kell fizetni.

A Köln központjában magasodó, kéttornyú katedrális Németország egyik legtöbb látogatót vonzó idegenforgalmi célpontja, évente mintegy hatmillióan keresik fel.

Nagy vitát váltott ki, amikor márciusban a templom vezetése bejelentette, hogy belépőt akar szedni.

A terv támogatói más európai példákra hivatkoztak, mondván a milánói dómba és a londoni Szent Pál-székesegyházba is csak belépőjeggyel lehet bemenni. Az ellenzők viszont a párizsi Notre Dame-ot és a római Szent Péter-bazilikát hozták fel példaként, amelyek látogatása ingyenes, és azzal is érveltek, hogy visszaeshet a látogatószám.

A kölni katedrális illetékesei azonban azt is közölték, hogy bizonyos vallási és állami ünnepeken továbbra is díjmentes lesz a belépés.

Emellett a hívők, akik imádkozni érkeznek a templomba, az északi kapun át ingyen mehetnek be, és természetesen nem ellenőrzik, hogy valóban imádkoznak-e. A fizető látogatókat a nyugati kapun fogják beengedni.

A közlés szerint a látogatók 99 százaléka turista. A székesegyház azzal is indokolta a belépődíj bevezetését, hogy a templom fenntartása 2019 óta hat egymást követő évben veszteséges volt.

Címlapról ajánljuk
Meglepő egészségügyi különbségek egy 10 milliós testvérkutatásban
A születés sorrendjében

Meglepő egészségügyi különbségek egy 10 milliós testvérkutatásban

A családban betöltött helyünk – az, hogy elsőszülöttként vagy másodikként érkezünk-e – sokáig inkább pszichológiai és kulturális sztereotípiák tárgya volt. A „felelősségteljes nagytesó” és a „lazább kisöcsi” képe mélyen beépült a közgondolkodásba. Egy új, minden eddiginél nagyobb szabású kutatás azonban azt sugallja: a születési sorrend nemcsak a személyiségünkre, hanem az egészségünkre is hatással lehet.

Toroczkai László beleszállt Magyar Péterbe, a kormányfő neki is válaszolt

Az ellenzéki pártvezetőnek több baja is van Magyar Péter viselkedésével, megszólalásaival a migránspaktum elleni tüntetés kapcsán, az egyik, hogy közvetetten elszólta magát az uniós pénzek ügyében, a másik, hogy manipulálta Facebook-videóját. Közlésére Magyar Péter válaszolt.
Örökre bukhatja legfontosabb szövetségesét Ukrajna, egyre jobban megalázzák Vlagyimir Putyint – Ukrajnai háborús híreink szombaton

Örökre bukhatja legfontosabb szövetségesét Ukrajna, egyre jobban megalázzák Vlagyimir Putyint – Ukrajnai háborús híreink szombaton

Ukrajnán áll, hogy rendezze a problémát, ami a Varsóval való kapcsolat megromlásához vezetett; ha ez nem történik meg, Lengyelország és Kijev kapcsolata innentől fogva tisztán üzleti lesz – jelentette ki Donald Tusk lengyel miniszterelnök ma este. Közben mindkét oldal azt állítja, hogy a másik fél egyre súlyosabb háború felé tart. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke szerint Oroszország egyre közvetlenebbül fenyegeti a kelet-európai országokat, a Kremlben kijelentették: az Ukrajnának szánt amerikai fegyverszállítmányok miatt „folytatódik az Egyesült Államok belesodródása” a háborúba. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború aktuális eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×