Infostart.hu
eur:
356.65
usd:
314.56
bux:
139313.2
2026. június 24. szerda Iván
Köln, 2017. július 1. A kölni dóm, hivatalos nevén Szent Péter és Szûz Mária Dóm 157 méteres magasságával Németország második és a világ harmadik legmagasabb temploma. 1880 és 1888 között a világ legmagasabb épülete volt. Németország legnépszerûbb látványosságainak egyike. A gótikus épületet 1248. augusztus 15-én, Nagyboldogasszony ünnepén kezdték építeni Gerhard von Rile építõmester tervei szerint. Miután a kölniek 1288-ban elûzték a városból az érseket, az építkezés is elakadt: a kórus felszentelése 1322-ben történt. 1410-ben a déli torony elérte a második emeletet. 1528-ban az építkezést pénz és érdeklõdés hiányában leállították, így 300 éven át a déli tornya befejezetlenül meredezett. A katedrálisnak 11 harangja van. A német gótika kiemelkedõ alkotása 632 év alatt épült fel. MTVA/Bizományosi: Balaton József
Nyitókép: MTVA/Bizományosi: Balaton József

Már ezen a nyáron fizetős lesz a világhírű turistalátványosság

Júliustól a turistáknak fejenként 12 eurós (mintegy 4300 forintos) belépőt kell váltaniuk a kölni dómba – jelentette be a Rajna partján fekvő város híres katedrálisának vezetése.

A közlemény szerint a belépőkből befolyó összeget a 13. századi gótikus templom karbantartására és fenntartására fordítják. Jelenleg ingyen látogatható a dóm, csak az altemplomba és kincstárba való belépésért kell fizetni.

A Köln központjában magasodó, kéttornyú katedrális Németország egyik legtöbb látogatót vonzó idegenforgalmi célpontja, évente mintegy hatmillióan keresik fel.

Nagy vitát váltott ki, amikor márciusban a templom vezetése bejelentette, hogy belépőt akar szedni.

A terv támogatói más európai példákra hivatkoztak, mondván a milánói dómba és a londoni Szent Pál-székesegyházba is csak belépőjeggyel lehet bemenni. Az ellenzők viszont a párizsi Notre Dame-ot és a római Szent Péter-bazilikát hozták fel példaként, amelyek látogatása ingyenes, és azzal is érveltek, hogy visszaeshet a látogatószám.

A kölni katedrális illetékesei azonban azt is közölték, hogy bizonyos vallási és állami ünnepeken továbbra is díjmentes lesz a belépés.

Emellett a hívők, akik imádkozni érkeznek a templomba, az északi kapun át ingyen mehetnek be, és természetesen nem ellenőrzik, hogy valóban imádkoznak-e. A fizető látogatókat a nyugati kapun fogják beengedni.

A közlés szerint a látogatók 99 százaléka turista. A székesegyház azzal is indokolta a belépődíj bevezetését, hogy a templom fenntartása 2019 óta hat egymást követő évben veszteséges volt.

Címlapról ajánljuk
Iráni alku? Teljesen ellentétesek az álláspontok az atomellenőrzésről

Iráni alku? Teljesen ellentétesek az álláspontok az atomellenőrzésről

Washington és Teherán továbbra is ellentmondóan tálalja a háborút lezáró alku részeit. Vita van például a nukleáris ellenőrzések kérdésében, amihez szerdán a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség is hozzászólt. Közben az amerikai Szenátus blokkolná az elnök lehetőségeit a háború felújítására.
inforadio
ARÉNA
2026.06.24. szerda, 18:00
Novák Zoltán
a Méltányosság Politikaelemző Központ projektigazgatója
Sötétbe borult a Krím, Putyin már tárgyalna a békéről - Híreink az ukrajnai háborúról szerdán

Sötétbe borult a Krím, Putyin már tárgyalna a békéről - Híreink az ukrajnai háborúról szerdán

Súlyos támadás érte Ukrajna felől az orosz megszállás alatt álló Krím félszigetet, felrobbant a balaklavai erőmű, Szevasztopol város és térsége sötétbe borult. Vlagyimir Putyin orosz elnök tegnap este arról beszélt, hogy tárgyalna Ukrajnával / Amerikával a háború lezárásáról, de továbbra is ragaszkodik az "annektált" megyék teljes egészéhez és Ukrajna katonai semlegességéhez. A frontvonalon szorongatják az oroszok Kosztyantynivkát, a város északi részébe is betöltek a megszálló katonák. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború szerdai eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×