Infostart.hu
eur:
356.2
usd:
313.98
bux:
139124.28
2026. június 24. szerda Iván
Magyar Péter miniszterelnök (k, balra) és Donald Tusk lengyel kormányfõ (k, jobbra) a múzeumként mûködõ egykori Uphagen kereskedõháznál, Gdansk történelmi belvárosában 2026. május 20-án. A magyar kormányfõ elsõ hivatalos látogatásán tartózkodik Lengyelországban.
Nyitókép: MTI/PAP/Adam Warzawa

Magyar Péter Gdanskból üzent

A magyar nép megfogadta II. János Pál pápa tanácsát, hogy ne féljen – mondta a miniszterelnök a lengyelországi Gdanskban, köszönetet mondva ezért.

Magyar Péter lengyelországi látogatása utolsó állomásán kiemelte: megtisztelő és megható volt számára legnagyobb példaképe, II. János Pál pápa szülőhazájában és talán nyomdokában járni. Hozzátette: nem használt mondatot többször a választási kampány alatt, mint az ő jelmondatát: „Ne féljetek!” Magyar Péter megköszönte a magyar népnek, hogy megfogadta II. János Pál pápa tanácsát.

„Megható, hogy mennyi figyelmet és támogatást kaptunk, a sok százezer, majd’ egymillió külföldön élő magyar állampolgártól. Köszönöm a szeretetet, amit akár itt, akár Varsóban, akár Krakkóban kaptunk tőletek, igyekszünk ezt meghálálni.”

Vigyázzatok magatokra és várunk benneteket mielőbb haza! – mondta a miniszterelnök a Gdanskban élő magyarokhoz szólva. Hozzátette: örül, hogy ők is hozzá tudnak járulni az ezeréves lengyel-magyar barátsághoz. „Vigyázzatok magatokra, és várunk benneteket mielőbb haza!” – mondta nekik.

Magyar Péter az ott lévő lengyelekhez szólva felidézte, hogy kétéves választási kampány után érkezett első hivatalos miniszterelnöki útjára Lengyelországba. Kiemelte: a hosszú kampány során mintegy hétszáz magyarországi települést járt végig, eközben pedig

ígéretet tett arra, hogy választási győzelme után első útja Lengyelországba vezet majd. Szerencsére erre a lengyel félnél is volt fogadókészség

– jegyezte meg.

Magyar Péter emlékeztetett az ezeréves magyar-lengyel közös történelemre, hozzátéve: nagy örömére szolgált, hogy látogatását Krakkóban, Lengyelország és Európa egyik kulturális központjában kezdhette. Különleges helyként beszélt Gdanskról is, felidézve, hogy ebben a városban tört ki a második világháború, innen indult a Szolidaritás mozgalom és a kommunizmus összeomlása. Hozzátette azt is, hogy Gdansk városában született Donald Tusk lengyel miniszterelnök is.

A magyar miniszterelnök köszönetet mondott a lengyelországi látogatásán tapasztalt vendégszeretetért és azért a reményért, hogy jobb európai jövője lehet Lengyelországnak és Magyarországnak. „Éljen a magyar-lengyel barátság!” – hangoztatta a kormányfő.

Magyar Péter gdanski látogatása során találkozott Lech Wałęsa volt államfővel, a Szolidaritás egykori vezetőjével, ennek emlékére kapott egy eredeti, Szolidaritás feliratú táblát, amelyet a mozgalom jelképének tervezője, Jerzy Janiszewski írt alá.

Címlapról ajánljuk
Bendarzsevszkij Anton: az orosz lakosság jó része most érezte meg, hogy országa pusztító háborút vív

Bendarzsevszkij Anton: az orosz lakosság jó része most érezte meg, hogy országa pusztító háborút vív

Ukrajna új generációs drónjai egyre komolyabb károkat okoznak az orosz hadseregnek, a napokban kulcsfontosságú üzemanyag bázisokat, energetikai létesítményeket ért támadás. Az orosz-ukrán háború aktualitásairól Bendarzsevszkij Antont, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány igazgatóját, a posztszovjet térség szakértőjét kérdezte az InfoRádió.

Nyugat felől közelít a hőkupola, hétvégére hozza a 40 fokot

Az elkövetkező napokra minden hőtűrő-képességünket össze kell szednünk, mert csak július első napjaiban érkezhet az enyhülés.
inforadio
ARÉNA
2026.06.24. szerda, 18:00
Novák Zoltán
a Méltányosság Politikaelemző Központ projektigazgatója
Tisza-kormány: napirenden az ügynökakták megnyitása, folytatódik a Fidesz-közeli média leépítése

Tisza-kormány: napirenden az ügynökakták megnyitása, folytatódik a Fidesz-közeli média leépítése

A kormány benyújtotta az ügynökakták megnyitását és a méltányossági gyógyszertámogatások rendszerének átalakítását célzó törvényjavaslatokat, amelyeket jövő héten már meg is tárgyalhat a parlament egy újabb rendkívüli ülés keretében. Eközben szállingóznak a hírek a Fideszhez köthető médiánál történő elbocsátásokról, a Mandinernél 60 embert bocsátottak el, valamint a soproni fideszes önkormányzat hetilapja is megszűnik. A nyilvánosságot emellett a "Tisztítótűz-művelet" köti le, amelynek egyik legnagyobb port kavaró eleme a képviselői mandátum 12 éves korlátozása lenne.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×