Infostart.hu
eur:
353.91
usd:
310.86
bux:
139790.13
2026. június 28. vasárnap Irén, Levente
Mans hands twist marijuana into a cigar on dark background
Nyitókép: Olena Ruban/Getty Images

Fellángolt a vita Németországban a kannabisz részleges legalizálásáról

Pontosan két évvel ezelőtt lépett hatályba Németországban a kannabisz részleges legalizálásáról szóló törvény. Az akkori egészségügyi miniszter, a szociáldemokrata Karl Lauterbach kezdeményezése jelentős változást eredményezett az ország drogpolitikájában. Egy évfordulós szakértői elemzés nyomán azonban éles vita kezdődött a hogyan továbbról.

A „Lauterbach-törvény” célja az ellenőrzött legalizáció, a feketepiac visszaszorítása és a fogyasztók védelme volt. Az akkori miniszter az abban foglaltakat a drogpolitika fontos mérföldkövének nevezte, amely a tiltás helyett az ellenőrzött hozzáférést helyezi előtérbe.

Ezzel 2024. április 1-től a 18 éven felüli felnőttek számára legálissá vált maximum 25 gramm kannabisz nyilvános helyen való birtoklása. A törvény kimondta továbbá, hogy személyes fogyasztásra lakhelyenként maximum mennyi kender termeszthető.

Engedélyezte továbbá a közösségi termesztést is ellenőrzött egyesületekben, amelyekben a tagok közösen termeszthetnek, és korlátozott mennyiségben beszerezhetnek kannabiszt.

Tilos volt a füvezés iskolák, óvodák, játszóterek és sportlétesítmények közelében 100 méteres körzetben.

A kétéves évforduló ugyanakkor rendkívüli vitát eredményezett. Mindez annak nyomán tört ki, hogy egy tudományos szakértői jelentés egyaránt rámutatott a törvényben foglaltak előnyeire, ugyanakkor vázolta a kockázatokat is. A szakértők nem foglaltak állást egyik mellett sem.

Mindez azonban sok volt a jelenlegi belügyminiszter, a konzervatív Alekszander Dobrindt számára. A két évvel ezelőtti előzményekhez tartozik, hogy

az akkor még ellenzékben lévő CDU/CSU annak idején a leghatározottabban ellenezte a kannabisz részleges legalizálását is.

A miniszter most olyannyira kijött a sodrából, hogy nem is a törvény tulajdonképpeni „gazdáját”, Karl Lauterbachot, hanem a tudósokat bírálta.

A jelentés szerinte torz képet fest a kannabisz részleges fogyasztásáról. Ezzel gyakorlatilag megerősítette mindazt, amit a múlt év végén mondott. A belügyminiszter akkor a szövetségi bűnügyi rendőrségnek (BKA) bemutatta a kábítószerrel kapcsolatos bűnözésről szóló jelentést.

„Ez egy szemét törvény, ha engem kérdeznek” – hangoztatta a belügyminiszter, amit az évforduló alkalmából készült jelentés kapcsán most közvetve megismételt.

Az ARD közszolgálati televízió szerint

Dobrindt ezúttal is úgy értékelte, hogy a kannabisztörvény valójában hozzájárul a kábítószer fogyasztásához. Ennek következtében pedig virágzik a feketepiac, a bűnözés pedig növekszik.

Erre viszont már a tudós kutatók is reagáltak. „Figyelmesen el kellene olvasni a jelentést” – állt a miniszter számára megfogalmazott üzenetben. Utaltak arra, hogy több egyetem számos szakértővel dolgozik azon, hogy egy teljes mértékben semleges, tudományosan megalapozott jelentést készítsen.

A politikusoknak joguk van arra, hogy az információkat másképp értelmezzék, azonban a szakértők által hosszú időn át összeállított megállapításokat semmiképp nem szabad hitelteleníteni – hangzott az állásfoglalás.

Az ARD utalt arra is, hogy a két évvel ezelőtt hatályba lépett törvény szerint 2028 április végéig több hasonló, különböző területekre kiterjedő jelentést kell készíteni. A mostani elsősorban a reform feketepiaci, illetve a szervezett bűnözésre gyakorolt hatására összpontosított.

Címlapról ajánljuk
Robotokkal, világrekorder hidakkal, kvantumműholdakkal mutat utat Kína

Robotokkal, világrekorder hidakkal, kvantumműholdakkal mutat utat Kína

Kínát sokáig a világ gyáraként emlegettük, ám mára az ország sokkal több lett. A világ leghosszabb hídja, a legnagyobb nagysebességű vasúthálózata, a napelemgyártás origója, melyben ma már több mint kétmillió ipari robot dolgozik és van kvantumműholdja is jól mutatja, hogy Kína ma már nemcsak termel, hanem irányt is mutat.

Csoda, ha nem tűnik el a Velencei-tó a nyár végére, döbbenetes fotók érkeztek

Történelmi mélypontra süllyedt a Velencei-tó vízállása: az agárdi mérőállomáson mindössze 47 centiméteres vízszintet rögzítettek, ami jelentősen elmarad az ideálisnak tekintett 130 centimétertől.
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
2026. június 28. 21:59
2026. június 28. 20:20
×
×