Infostart.hu
eur:
354.32
usd:
310.58
bux:
137939.4
2026. június 23. kedd Zoltán
orosz fenyegetés
Nyitókép: Getty Images / Anton Petrus

Ausztriában kitört a drónpánik – azonnal lépett a kormány

Az elmúlt hetek európai, többnyire feltételezett orosz drónincidensei nyomán Németországhoz hasonlóan új drónelhárítási stratégiát dolgozott ki az osztrák kormány. Az erre vonatkozó határozatot a hárompárti koalíció előzetesen már el is fogadta.

Az ORF közszolgálati médium beszámolója szerint a határozatot a védelmi miniszter, Klaudia Tanner ismertette a sajtó képviselői előtt. A cél az, hogy a meglévő és jövőbeli védelmi intézkedéseket hozzáigazítsák a változó fenyegetések forgatókönyvéhez – indokolta az új stratégia szükségességét a konzervatív néppárti (ÖVP) miniszter. A stratégia fő elemei között említette egy közös testület létrehozását a drónhárításban résztvevő ügynökségek közreműködésével.

A tájékoztatón részt vett az ÖVP két koalíciós partnere, a szociáldemokrata SPÖ és a baloldali liberális NEOS párt védelmi felelőse is.

A projekttel kapcsolatban a védelmi miniszter úgy értékelt, hogy a drónok „korunk legnagyobb fenyegetései közé tartoznak”. Ennek kapcsán utalt a közelmúltban Európában, különösen a repülőterek környékén történt számos incidensre.

Tanner szerint az osztrák légteret évente 50-60 alkalommal sértik meg. Az információgyűjtés érdekében együttműködnek az Osztrák Légi Navigációs Szolgálattal (Austro Control) Az Eurofighter vadászgépeket ezután riaszthatják, hogy azonosítsák és kísérjék az osztrák légtérbe behatoló repülőgépet - jelentette ki.

Egy esetleges lelövés esetére vonatkozóan ugyanakkor egyértelmű irányelvekre van szükség, továbbá az arányosság elvének is érvényesülnie kell

– fogalmazott a miniszter.

Az ORF beszámolója szerint Tanner általánosságban utalt a légvédelem megerősítésének szükségességére. Ezt kormánytisztvielőkre hivatkozva az Oroszország jelentette fenyegetésekkel és az Európa külső határain történt közelmúltbeli légsértésekkel indokolta. Ezzel összefüggésben említette az osztrák fegyveres erők hosszú távú fejlesztési tervét (2032+), amely magában foglalja az önálló európai rakéta- és légvédelmi pajzs kezdeményezésben (European Sky Shield Initiative – ESSI) való részvételt is. A kezdeményezés célja a közös légvédelem megerősítése, amely a rakétavédelmet is magában foglalja.

Címlapról ajánljuk
Magyar Péter a parlamentben: hazánk újra elrabolt nyugat lett

Magyar Péter a parlamentben: hazánk újra elrabolt nyugat lett

A kormányfő a gödöllői V4-ülés előtt az Országgyűlésben a régiós együttműködést választotta napirend előtti felszólalása témájául. Kijelentette: Magyar Péter: Közép-Európa jelen van, erős, és készen áll arra, hogy saját jövőjét alakítsa.
inforadio
ARÉNA
2026.06.23. kedd, 18:00
Apáti Ferenc
a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke
Megremegett a befektetők keze - Itt a lefordulás Európában

Megremegett a befektetők keze - Itt a lefordulás Európában

A befektetők egyszerre figyelik az amerikai kamatpályával kapcsolatos várakozásokat, az olajár mozgását és az iráni helyzet körüli bizonytalanságot. Az olajárak ma emelkedni kezdtek azt követően, hogy az Egyesült Államok felmentést adott az Iránnal szembeni szankciók alól. A befektetők közben azzal is számolnak, hogy a Federal Reserve az év későbbi részében a korábban vártnál agresszívebb lépéseket tehet az infláció megfékezése érdekében. Nagy esést láthattunk ma az ázsiai tőzsdéken, Európában is rossz hangulatban zajlik a nap és Amerikában sem lehet semmi jóra számítani egyelőre. Itthon egy izgalmas tőkepiaci sztori is akad: a jegybank a rendkívüli tájékoztatási kötelezettség megsértése miatt 43 millió forint felügyeleti bírságot szabott ki a Molra.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×