Infostart.hu
eur:
352.37
usd:
307.61
bux:
138877.63
2026. június 22. hétfő Paulina
Izrael ellen tüntetnek irániak Teheránban 2025. június 14-én. Az előző nap az izraeli légierő sorozatos csapásokat indított Irán nukleáris képességei gyengítésének és nagy hatótávolságú rakétái megsemmisítésének érdekében, és támadás érte a Forradalmi Gárda teheráni főhadiszállását is. Válaszul Irán ballisztikus rakétákkal és drónokkal támadta Izraelt.
Nyitókép: MTI/EPA/Abedin Taherkenareh

Irán megmakacsolta magát

Teherán jelenleg nem tervezi a nukleáris programjáról szóló tárgyalások újrakezdését az európai országokkal, az Iránra kirótt szankciók megújítása ellenére sem - jelentette ki hétfőn a síita állam külügyi szóvivője.

Sajtótájékoztatóján Eszmail Bagai elmondta, Irán jelenleg a szankciók hatásait és következményeit vizsgálja, ám hozzátette azt is, hogy a diplomáciai kapcsolatokat továbbra is fenn akarja tartani ezen országokkal, beleértve az ezzel járó egyeztetéseket is.

"Minden esetben, amikor úgy látjuk, hogy a diplomácia hatékony eszköz lehet, országunk érdekeivel és prioritásaival összhangban fogunk döntéseket hozni" - szögezte le.

Az iráni nukleáris fejlesztési program korlátozásáról és ellenőrzéséről tíz éve kötött többhatalmi megállapodásban részes, E3-csoportként ismert három európai hatalom, az Egyesült Királyság, Németország és Franciaország augusztus végén közösen kezdeményezte az ENSZ Biztonsági Tanácsánál az úgynevezett snapback-mechanizmus elindítását, azzal az indokkal, hogy Irán súlyosan megsérti a megállapodásból eredő kötelezettségeit.

A folyamat az E3-csoport által meghatározott 30 napos türelmi időszak után lezárult, így szeptember végén ismét érvénybe léptek a Teheránnal szemben bevezetett, a 2015-ös atomalku nyomán enyhített vagy feloldott BT-szankciók.

A nyugati országok szerint félő, hogy Irán atombombát akar előállítani, Irán azonban ezt tagadja, és azt hangoztatja, hogy nukleáris fejlesztései békés célokat szolgálnak.

Címlapról ajánljuk
Starmert is túlélte a Downing Street macskája – jön Észak Királya

Starmert is túlélte a Downing Street macskája – jön Észak Királya

Bejöttek a várakozások és Sir Keir Starmer brit miniszterelnök hétfő délelőtt benyújtotta lemondását. Mindezt azután, hogy vezető pártbeli kihívója, Andy Burnham manchesteri polgármester választást nyert, bejutott a parlamentbe és jelezte: beindíthatja a vezetőválasztási versenyt. Mit kell tudni Észak Királyáról, a miniszterelnöki cím várományosáról?

Magyar Péter rendkívüli sajtótájékoztatót tart

Miután 13 órától az Országgyűlésben is nyitóbeszéd mond, 15 órakor rendkívüli sajtótájékoztatón is ismerteti a most benyújtandó javaslatokat a kormányfő. Várhatóan Sulyok Tamás és a többi közjogi méltóság eltávolításáról, valamint a vagyonvisszaszerzési hivatal felállításáról lesz szó.
inforadio
ARÉNA
2026.06.22. hétfő, 18:00
N. Rózsa Erzsébet
egyetemi tanár, Közel-Kelet-szakértő
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×