Infostart.hu
eur:
354
usd:
310.87
bux:
139790.13
2026. június 26. péntek János, Pál
Most mi következünk jelentésű felirattal ellátott óriásplakát Teheránban 2025. június 14-én. Az előző nap az izraeli légierő sorozatos csapásokat indított Irán nukleáris képességei gyengítésének és nagy hatótávolságú rakétái megsemmisítésének érdekében, és támadás érte a Forradalmi Gárda teheráni főhadiszállását is.
Nyitókép: MTI/EPA/Abedin Taherkenareh

Irán folyamatosan hátrál atomügyben

Az iráni biztonsági tanács jóváhagyta a Nemzetközi Atomenergia-ügynökséggel kötött megállapodást az iszlám köztársaság nukleáris létesítményeiben történő ellenőrzések újraindításáról.

A Iránban nagy befolyással rendelkező testület helyi médiához vasárnap eljuttatott állásfoglalásában közölte, hogy a Kairóban született megállapodást megvizsgálták és elfogadták. Az iráni biztonsági tanács ugyanakkor megerősítette a kormány azon álláspontját, miszerint az ország, illetve nukleáris létesítményeivel szembeni "ellenséges intézkedés" esetében az egyezség hatályát veszti. Ezen felül a testületet bevonják az esetleges újabb intézkedésekről szóló jövőbeni döntésekbe.

Rafael Grossi, a NAÜ főigazgatója szeptember 9-én az iráni külügyminiszterrel, Abbász Aragcsival Kairóban - egyiptomi közvetítéssel - tartott megbeszélésén jutott egyezségre az iszlám köztársaság nukleáris létesítményeiben történő ellenőrzések újraindításáról.

A bécsi székhelyű ügynökség azt megelőzően hetekig tárgyalt az iráni képviselőkkel az ellenőrzések újraindításáról. A tárgyalások középpontjában elsősorban a több mint 400 kilogramm, az atomfegyverek szempontjából releváns küszöbértéket megközelítőre dúsított urán sorsa áll. Teherán eddig nem tájékoztatta a NAÜ-t arról, hogy ez az készlet jelenleg hol és milyen állapotban van az iráni nukleáris létesítmények elleni júniusi izraeli, illetve amerikai támadások után. Irán a júniusi események nyomán július 2-án jelentette be, hogy ideiglenesen felfüggeszti az együttműködést a NAÜ-vel.

Címlapról ajánljuk
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
A végére ismét elromlott a hangulat az amerikai tőzsdéken

A végére ismét elromlott a hangulat az amerikai tőzsdéken

Az ázsiai tőzsdéken pénteken jelentős esés bontakozott ki, élén a dél-koreai és japán részvénypiaccal, a befektetők profitot realizáltak a hét korábbi, mesterséges intelligenciával kapcsolatos technológiai ralija után. A hangulatot rontotta, hogy az Apple áremelést jelentett be a memóriachipek drágulása miatt, ami ismét felerősítette azokat az aggodalmakat, hogy az AI-fejlesztések növekvő költségei visszafoghatják a technológiai szektor növekedését és nyereségességét. Ennek hatására a technológiai részvények világszerte nyomás alá kerültek. A kereskedés második felére ugyan sikerült visszanyerniük a lendületet az amerikai részvényeknek, de az utolsó órában el is veszítették.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×