Infostart.hu
eur:
354.07
usd:
311.58
bux:
139624.46
2026. június 26. péntek János, Pál
Elon Musk amerikai milliárdos üzletember, az amerikai kormányzati hatékonyságért felelős adminisztratív testület (Department of Government Efficiency - DOGE) vezetője a kormányzati működés racionalizálása érdekében tett eddigi lépéseit és terveit ismerteti a sajtó képviselőivel Donald Trump amerikai elnök társaságában a washingtoni Fehér Ház elnöki dolgozószobájában 2025. február 11-én. Balról Musk egyik gyermeke, X A Xii.
Nyitókép: MTI/EPA/CNP pool/Aaron Schwartz

Hátraarc: Donald Trump épp Elon Musk kormányszerződéseinek felbontásával spórolna

A közösségi médiában nagy a csatazaj a krőzus és az amerikai elnök között, mióta Donald Trump és Elon Musk útjai különváltak. Pedig Muskot épp azért vette be a kormányba Trump, hogy nagy spórolást hajtson végre az államigazgatáson.

Donald Trump szerint az amerikai költségvetés számára milliárdos megtakarítást jelentene, ha megszűnnének Elon Musk vállalkozásainak kormányzati szerződései - az elnök erről közösségi médiaoldalán írt, válaszul a milliárdos vállalkozó részéről megfogalmazott kritikára csütörtökön.

Az amerikai elnök és a milliárdos vállalkozó kapcsolata a Kongresszus alsóháza által már elfogadott adócsökkentésről és kiadáscsökkentésről szóló törvénycsomag körül kialakult nézeteltérés nyomán hirtelen romlott meg, és csütörtökön a közösségi médiában zajló üzenetváltásba torkollott.

Elon Musk a tulajdonában álló X közösségi oldalon egyebek mellett azt írta: amennyiben felmerül, hogy megszűnnének vállalkozásainak kormányszerződései, akkor arra a SpaceX űreszköze,

a Dragon leszerelésével válaszol.

Egy másik bejegyzésben azt írta, hogy a Donald Trump által bevezetett vámok az év második felében az amerikai gazdaság teljesítményének zsugorodását hozzák majd. Egy további írásában azt fejtette ki, hogy nélküle Donald Trump nem győzött volna a 2024-es elnökválasztáson.

Donald Trump csütörtökön Truth Social közösségi oldalán úgy fogalmazott: "nem érdekel, hogy Elon ellenem fordul, de ezt már hónapokkal ezelőtt megtehette volna". Az elnök a Kongresszus előtt lévő törvényjavaslattal kapcsolatban azt írta, hogy az a költségvetés kiadásainak 1600 milliárd dolláros csökkentését és az ország történetének legnagyobb adócsökkentését tartalmazza.

Az elnök csütörtökön a Fehér Házban újságírók előtt Elon Muskkal kapcsolatban csalódottságának adott hangot. A német kancellárral közösen tartott sajtóeseményen azt mondta: Musk "mindenkinél jobban" tudta, hogy mi szerepel az adó- és kiadáscsökkentési törvénycsomagban, de korábban nem emelt kifogást, csak azt követően, hogy abban helyet kapott az elektromos autókra való általános átállás kötelezettségének megszüntetése.

Donald Trump közölte, hogy kiváló volt a kapcsolatuk, és elismerését fejezte ki Elon Musk kormányzati hatékonyságért végzett munkájáért.

Elon Musk még szerdán egy bejegyzésében, részben a Kongresszus előtt lévő költségvetési törvény körüli vitához illeszkedve úgy fogalmazott: "a hatalmas túlköltekezés Amerikát adós-rabszolgaságba viszi". Felhívta a figyelmet arra, hogy az államadósság utáni kamatfizetés jelenleg a teljes szövetségi kormány bevételeinek 25 százalékát emészti fel, és úgy vélte, ha a kiadások tovább nőnek, akkor "csak a kamatfizetésre marad pénz és semmi másra".

Az elnök és az üzletember közötti vitát illetően Mike Johnson a képviselőház republikánus elnöke szerdán meglepettségének adott hangot Elon Musk állásfoglalása miatt, és úgy nyilatkozott, hogy Muskot barátjának tekinti és hétfőn "nagyszerű beszélgetést" folytattak a törvényről. Hozzátette, hogy szerinte Musk teljes mértékben téved a törvényt illetően.

Mi kerül többe?

A Kongresszus alsóháza május végén fogadta el a Donald Trump által ösztönzött törvényt, ami megemelné a szövetségi kormány számára az adósságplafont, egyúttal komoly adócsökkentéseket tartalmaz. Utóbbiak között szerepel az elnökválasztási kampány fontos ígérete a túlóra adómentességéről, a vendéglátóiparban dolgozók borravalójának közteher-mentességéről, valamint az idősek társadalombiztosítási juttatásának adómentessége is. A törvény kiadáscsökkentést is tartalmaz, aminek mértékét több republikánus politikus kevesli. A demokraták - részben a kiadási szigorítások miatt - egységesen elutasítják a jogszabályt.

Elon Musk élesen bírálta a törvény elfogadását annak kiadásnövelő hatásai miatt, és "szégyennek" mondta arra nézve, akik megszavazta.

Karoline Leavitt, a Fehér Ház szóvivője Musk bírálatára reagálva kedden azt mondta: az elnök ismeri Elon Musk véleményét a törvénnyel kapcsolatban, de kitart a jogszabály szükségessége mellett.

Stephen Miller, a Fehér Ház kabinetfőnök-helyettese, az elnök politikai tanácsadója szerdán a közösségi médiában megjelent bejegyzésében hívta fel a figyelmet arra, hogy aki a törvény ellen szavaz, az az adócsökkentés ellen is szavaz. Egyben hangsúlyozta, hogy a jogszabály, a "Big Beautiful Bill" nem hagyományos értelemben vett költségvetési törvény, hanem adócsökkentésről, jóléti reformról, valamint a határőrizet erősítéséről szóló jogszabály-csomag, ami 1600 milliárd dolláros kormányzati kiadás-csökkentést is tartalmaz.

A törvénycsomagot a képviselőház szűk többséggel fogadta el, és most a szenátus előtt van. A felsőházban a republikánusok 53-47 arányú többségben vannak, ugyanakkor az adósságplafon megemelése miatt van olyan, fiskális szigort követelő republikánus szenátor, aki nemleges szavazatot helyezett kilátásba.

Az Egyesült Államok államadóssága a június 3-i adat szerint 36,214 ezer milliárd dollár volt.

Elon Musk alakította ki és vezette az Trump-adminisztráció első négy hónapjában a Kormányzati Hatékonysági Osztályt

(Department of Government Efficiency - DOGE), a Fehér Házhoz tartozó tanácsadói intézményt, amelynek célja az amerikai költségvetés racionalizálása, és a visszaélések, pazarlások kiszűrése. Az üzletember hivatalos kormányzati szerepvállalása május végén zárult le, amikor "különleges kormányzati alkalmazotti" státuszának törvényben szabott maximális időtartama letelt.

Donald Trump elnök a múlt héten sajtónyilvános eseményen köszönte meg Elon Musk munkáját, amikor még azt közölte, hogy az üzletember tanácsaira a jövőben is számít.

Címlapról ajánljuk
Kevesebb szót és keményebb dollárt hozhat Kevin Warsh a Fed élén

Kevesebb szót és keményebb dollárt hozhat Kevin Warsh a Fed élén

Jerome Powell Fedje válságokon lavírozó, adatfüggő stabilizátor volt. Kevin Warsh jegybankja ezzel szemben egyelőre egy inflációs horgonyt kereső intézményi reformkísérletnek tűnik. A tét nem csak az amerikai kamatszint. Ha a dollár erősebb lesz, annak hullámai elérhetik Európát, Közép-Európát és a magyar állampapírpiacot is.

Kormányszóvivői tájékoztató: 4 napig extrém hőség lesz, 38-40 fokokkal

Hatályba lépett a hőség-kormányrendelet, a hőség miatt péntek éjféltől rendkívüli tájékoztatási rend lép életbe. Az államigazgatásban ahol lehetséges, hétfőn és kedden home office lesz. Akár a 2022-es évszázados aszályhoz hasonló károkat fog okozni a mezőgazdaságban idén is a hőség. Még legalább 10-12 centivel csökkenni fog a Velencei-tó szintje. Nyitott, széles körű alkotmányozás lesz, a végén népszavazás hagyja jóvá – derült ki a kormányszóvivői tájékoztatón.
Új muníciót kapott az AI-trade - Mi történik a tőzsdéken?

Új muníciót kapott az AI-trade - Mi történik a tőzsdéken?

Az elmúlt napokban a technológiai részvényeket sújtó korrekció nyomás alatt tartotta a tőzsdéket még annak ellenére is, hogy a közel-keleti feszültségek valamelyest enyhültek, és a Hormuzi-szoros hajó forgalma szép lassan elkezdett normalizálódni. Úgy tűnik azonban, hogy a technológiai részvények újra erőre kaphatnak, hiszen a Micron memóriachipgyártó a tegnapi piaczárás után kifejezetten erős, és az elemzői várakozásokat jóval meghaladó negyedéves számokat közölt, miközben a Qualcomm jelentősen megemelte hosszú távú előrejelzését a mesterséges intelligenciához kapcsolódó kereslet miatt - a két érintett részvény árfolyama elszállt, a bejelentések pedig újabb muníciót adhatnak az AI-trade-nek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×