Infostart.hu
eur:
398.8
usd:
343.06
bux:
101262.87
2025. július 19. szombat Emília
Donald Trump amerikai elnök kabinetjének első ülésén a washingtoni Fehér Házban 2025. február 26-án.
Nyitókép: MTI/EPA/Bloomberg/Al Drago

Kínának és Oroszországnak közös kérése van Amerikához

Felszólították az Egyesült Államokat, hogy oldja fel Teheránnal szembeni szankcióit, és ne alkalmazzon nyomásgyakorlást vele szemben.

Kína, Oroszország és Irán képviselői pénteki pekingi találkozójukon felszólították az Egyesült Államokat, hogy oldja fel Teheránnal szembeni szankcióit, és ne alkalmazzon nyomásgyakorlást vele szemben, hanem a kölcsönös tisztelet alapján újítsák fel Teheránnal a nemzetközi tárgyalásokat atomprogramjáról a 2015-ös hathatalmi megállapodás felülvizsgálata céljából - jelentette a kínai állami média.

Donald Trump amerikai elnök egy interjúban jelentette be egy héttel ezelőtt, hogy tárgyalni akar Iránnal nukleáris programjáról, ezért levelet írt Ali Hamenei ajatolláhnak, az ország legfőbb politikai és vallási vezetőjének.

Irán ENSZ-képviselete erre vasárnap így reagált: Teherán megfontolná a tárgyalások lehetőségét az Egyesült Államokkal, ha az egyeztetések a nukleáris programjával kapcsolatos aggályokat érintenék.

Hamenei viszont előtte azt mondta, hogy Irán nem tárgyal az Egyesült Államokkal mindaddig, amíg az amerikai elnök a maximális nyomásgyakorlás politikáját alkalmazza az ország ellen.

Ma Csao-hszü kínai, Szergej Rjabkov orosz és Kázim Garibabadi iráni külügyminiszter-helyettes közös nyilatkozatot adott ki pénteken Pekingben, és eszerint "a kölcsönös tisztelet elvén alapuló politikai és diplomáciai elkötelezettség és párbeszéd továbbra is az egyetlen megvalósítható és célravezető megoldási mód a kérdésben, és fel kell hagyni a büntetőintézkedések alkalmazásával, a nyomásgyakorlással vagy az erővel való fenyegetéssel".

Kína és Oroszország nagyra értékeli, hogy Irán ismét megerősíti: nukleáris programja kizárólag békés célokat szolgál, és hogy teljes mértékben tiszteletben kell tartani Teheránnak az atomenergia békés célú felhasználásához való jogát - írták szintén a nyilatkozatban.

A hármas találkozó után Vang Ji kínai külügyminiszter kijelentette: Kína továbbra is elkötelezett a viták politikai és diplomáciai eszközökkel történő békés rendezése mellett, ellenzi az erőszak alkalmazását és az "illegális szankciókat".

"Az iráni nukleáris kérdés helyzete kedvezőtlen és ismét kritikus válaszúthoz érkezett, ezért a három ország pekingi találkozója hasznos kísérlet arra, hogy előmozdítsák a helyzet igazságos, kiegyensúlyozott és fenntartható megoldását. Kína kész együttműködni minden féllel a kérdés megoldása érdekében" - közölte Mao Ning, a kínai külügyi tárca szóvivője a pénteki tárgyalásokra reflektálva.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Digitális detox 33 napon át: így reagáltak a magyar fiatalok

Digitális detox 33 napon át: így reagáltak a magyar fiatalok

A figyelmi képességek területén jelentős javulást tapasztaltak azoknál a 12–14 közötti fiataloknál, akik részt vettek az úgynevezett digitális detox programban, vagyis önként vállalták, hogy minimálisra csökkentik a monitorok, képernyők előtt töltött időt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.21. hétfő, 18:00
Hortay Olivér
közgazdász, a Századvég Konjunktúrakutató Zrt. Energia- és Klímapolitikai üzletág vezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×