Infostart.hu
eur:
356.65
usd:
314.75
bux:
139125.27
2026. június 24. szerda Iván
energiatakarékos izzó
Nyitókép: Pixabay

Átszabja az energiapiacot Donald Trump, és ez Európa földgázát is érinti

Az amerikai energiatermelés fokozását és az energiahordozók exportjának növelését célzó intézkedéseket jelentett be az amerikai elnök pénteken.

Donald Trumpnak a Fehér Házban pénteken aláírt rendeletei között szerepel egy testület megalakítása, amelynek feladata az Egyesült Államok vezető globális energiapiaci szerepének megteremtése. A Nemzeti Energiadominancia Tanács (National Energy Dominance Council) vezetője a belügyminiszter, tagjai között helyet kap az energiaügyi tárca vezetője, valamint a szövetségi Környezetvédelmi Ügynökség irányítója.

Az elnök azt is bejelentette, hogy feltételes engedélyt adott Louisiana államban cseppfolyósítottföldgáz-terminál kialakítására és exporttevékenységre. A felhatalmazás nyomán Chris Wright energiaügyi miniszter közölte, hogy intézkedett az engedélyről a Commonwealth LNG-nek a Mississippi torkolatában épülő terminálja számára, amelynek éves kapacitása 9,5 millió tonna cseppfolyósított földgáz (LNG).

A létesítményből a többi között Európába szánt földgázszállítmányok indulnának.

A kivitelezést Joe Biden tavaly januárban hozott döntése állította le: az előző elnök a klímavédelemre hivatkozva felfüggesztette minden további LNG-terminál engedélyezésének folyamatát.

Donald Trump pénteken azt is közölte, hogy az energiatermelés fokozása érdekében eltörli Joe Biden rendeletét, amellyel megtiltotta az Egyesült Államok partvidéki területein a tengeri energiatermelést. Az előző elnök a 625 millió hektárnyi tengeri területet érintő tilalmat nem sokkal hivatali idejének lejárta előtt hozta. Az energiatermelési tilalom az Egyesült Államok csaknem minden partvidéki területére vonatkozott.

Az energiaügyekben hozott döntései közül Donald Trump azt is megemlítette, hogy újraindítja a kivitelezését egy korábban leállított földgázvezetéknek is, amely Pennsylvaniából New York államba tart. Ennek hatására az elnök szavai szerint "akár 70 százalékkal" is csökkenhet az energiaár az Egyesült Államok északkeleti részén.

Címlapról ajánljuk
Apáti Ferenc: a zöldség és a gyümölcs már luxus a legtöbb embernek

Apáti Ferenc: a zöldség és a gyümölcs már luxus a legtöbb embernek

A zöldség- és gyümölcsfogyasztásunk szinte stagnált, miközben az árak három-négyszeresükre emelkedtek az elmúlt 15 évben. A szélsőséges időjárás is egyre jobban sújtja az ágazatot. Az alma és a meggy a két legnagyobb termőterületű kultúránk, és ezekben rosszabb a helyzet, mint tavaly – mondta Apáti Ferenc, a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke az InfoRádió Aréna című műsorában.

Nyugat felől közelít a hőkupola, hétvégére hozza a 40 fokot

Az elkövetkező napokra minden hőtűrő-képességünket össze kell szednünk, mert csak július első napjaiban érkezhet az enyhülés.
inforadio
ARÉNA
2026.06.24. szerda, 18:00
Novák Zoltán
a Méltányosság Politikaelemző Központ projektigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×